90 експерти от осем страни ще се обучават в платформа за кръгова икономика

90 експерти от Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Италия, Турция, Украйна и Швеция ще преминат 6-месечно обучение по проблемите на кръгова икономика. Обучаемите използват за първи път специално създадената платформа, съдържаща информация по водещата за ЕС тема, свързана с реализиране амбициите на Зелената сделка за цифрова и екологосъобразна икономика. След приключване на обучението им, ресурсите в многоезичната платформа ще бъдат свободно достъпни за ползване.

Събитието бе открито от Джордж Кремлис, почетен директор на Генерална дирекция „Околна среда“ на ЕК и патрон на магистърската програма „Кръгова икономика“ на Варненския свободен университет. Пред участниците, той представи новите моменти от работата на Европейската комисия в областта на кръговата икономика. Модератор бе доц. д-р Елеонора Танкова – декан на факултет “Международна икономика и администрация”.

Обучението и разработването на платформата са част от дейностите по проект „Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн BSB-CIRCLECON – BSB 1021“, финансиран от Съвместната оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство „Черноморски басейн 2014-2020“, по който ВСУ “Черноризец Храбър” е водеща организация, а партньори са организации от Гърция, Турция, Грузия и Украйна.

Обучението, което се провежда на английски език, ще продължи до края на май 2023 г. Програмата включва шест обучителни модула, свързани с жизнения цикъл на суровините, материалите и продуктите, управлението на отпадъците, бизнес моделите за кръгова икономика, правна и институционална рамка на Европейския съюз, политиката на ЕС за околната среда и устойчивите финанси.

ВСУ “Черноризец Храбър” е лидер в образованието по кръгова икономика. В академичния профил на университета се реализира пълен цикъл образователни продукти по проблематиката – от курсове за допълнителна квалификация, през устойчиво развиваща се магистърска програма и надграждането й в образователна и научна степен „доктор“.

Магистърската програма „Кръгова икономика“ се провежда под патронажа на Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия. В нея преди дни приключи обучението си втори випуск студенти – представители на държавната и общинските администрации, неправителствени организации и бизнеса. „Тази специалност е единствена по рода си в ЕС“, подчерта Джордж Кремлис, който даде изключително висока оценка за обучението на студентите в нея.

В разгара си е кампанията за прием на третия випуск студенти в магистърската програма “Кръгова икономика”. В нея се подготвят ръководители и експерти с професионални интереси и отговорности в областта на екологията, ефективното използване на ресурсите и устойчивото развитие на регионите. Срокът за кандидатстване е до 15 февруари 2023 г.


viber

Total
0
Споделяния

Ремаркета под наем във Варна
Подобни статии