Ученици от Хуманитарната гимназия влязоха в ролята на съдебни секретари

Ученици от 10-ти и 11-ти клас с профил „Съдебна администрация“ в Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ преминаха задължителен стаж в Апелативен съд – Варна.

След като научиха основните задължения на различните съдебни служители, те трябваше да изпълнят практическо задание – да чуят аудиозапис от открито съдебно заседание по дело и да го оформят като протокол, включващ разпит на свидетел и назначаване на експертиза.

Така от първо лице стажантите имаха възможност да усетят отговорността и част от спецификите в работата, с които съдебните секретари ежедневно се съобразяват.

Момчетата и момичетата получиха резюме на предмета на наказателното дело, с което подсъдим е бил осъден за причинено пътно-транспортно произшествие.

Разглежданото сега търговско дело е по иск срещу компанията, с която е била сключена полицата по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобила.

По този начин учениците получиха и доза правна грамотност – за видовете производства, които могат да бъдат разглеждани от съдилищата по един и същи казус, и за провежданите съдебни следствия.

От съдебния администратор Ани Бъчварова стажантите получиха нова информация за видовете дела, постъпващи в Апелативния съд, за териториалния обхват на апелативния регион и за инстанционността на производствата.

Учениците научиха за нормативните и етичните правила, задължителни за всеки съдебен служител. „Работата на всеки от нас е разнообразна, динамична, интересна, но и отговорна. Всяко дело има специфики, но изисква бърза мисъл, знания и опит от страна на деловодителите, секретарите и останалите представители на администрацията“, обясни Бъчварова.

В разговорите си с деловодителите и съдебните секретари гостите се увериха, че всеки от тях преживява емоционално делата, които минават през ръцете му.

Запознаха се и с деловодната система, с която съдилищата работят, и потенциалните улеснения за страните в съдебния процес от електронните услуги.

Двете групи стажанти бяха приети от председателя на Апелативния съд Марин Маринов. „Много често хората отнасят противоречията си до съда, без да са направили опит да ги решат помежду си. Съдебните спорове са резултат от липсата на общуване и на чуваемост между страните.

Ние се опитваме да решим този проблем, но вече посредством законите. Убеден съм, че голяма част от споровете могат да бъдат разрешени без да стига до съда“, подчерта съдия Маринов.

Пред него 11-токласниците споделиха ползата от задължителната практика в съдебните институции: „харесва ни, защото нещата, които учим на теория в училище, тук „оживяват“.


viber

Total
0
Shares
Подобни статии