Областна администрация и Община Варна обсъдиха днес предстоящи действия, свързани с бъдещето на Парк – Паметник на българо-съветската дружба
С поглед към бъдещето на Паметника на Българо-съветската дружба и на зоната около него, в спокоен и конструктивен институционален диалог премина първата среща между екипа на областния управител професор Андрияна Андреева, кмета на Варна Благомир Коцев, председателя на Общинския съвет Христо Димитров и председателя на Комисията по собственост и стопанство към ОбС Варна Цветелина Атанасова.
В хода на срещата, организирана по покана на професор Андреева, бяха обсъдени конкретните действия и стъпки, които Община Варна може да предприеме, за да изпълни Решение на ОбС от 2007 година и да поиска
Паметника безвъзмездно за управление по ЗДС. Както кметът на града, така и председателят на ОбС изразиха становище, че придобиването на този държавен имот трябва да бъде отново обсъдено в Общински съвет.
От висок обществен интерес е и бъдещето на близо 52 дка земя около Паметника, които са общинска собственост, и за които Общината вече е предприела действия за търсене на финансиране за създаването на голям обществен парк.
Областният управител и всички представители на Община Варна са единодушни във виждането, че Паметникът и зоната около него трябва да се превърнат в едно привлекателно място за отдих, за спорт и културни прояви .
Ще се търси и най-подходящата форма за проучване на общественото мнение за експлоатирането и бъдещето му.
Дискутирани бяха и програми за финансиране на проекти, свързани с облагородяването и създаването на обществен парк около Паметника.
Професор Андреева информира своите гости, че със свое писмо е информирала МС, че имотът е в процес на обсъждане за придобиването му от Община Варна.
С оглед на големия дефицит от сгради в морската столица, които да изпълняват обществени, социални, културни или образователни функции, предстои сформирането на група от експерти от Община Варна.
Те ще направят оглед на обекти държавна собственост , както на тези, включени в списъка за приватизация, така и на други, за да придобият по-ясна представа за действителното им състояние, за ресурсите, необходими за укрепването и възстановяването им.
Както екипът на областния управител, така и представителите на Община Варна изразиха становище, че срещите в този формат трябва да продължат, за да могат институциите да работят в синхрон, да се търсят конструктивни решения за реални градски проблеми и в защита на интересите на общността.