Екипът на балетната постановка на ТМПЦ – Държавна опера Варна „Катарина, или Дъщерята на разбойника“, с хореограф Сергей Бобров, е отличен с награда „Варна“ за грандиозната възстановка на забравения за повече от век романтичен балет по музика на Цезар Пуни и хореография на Жул Перо. В основата на сюжета Жул Перо поставя героя от популярния роман на Е.Т.А. Хофман «Signor Formica», чийто прототип е италианският художник от XVII век Салватор Роза. Истинската история за пленяването му от банда разбойници, в чиято предводителка той се влюбва, хореографът превръща в романтична драма с плен, бягство, преследване, комични преобразявания и трагични прозрения.
В премиерната за България постановка главният балетмайстор на Държавна опера Варна Сергей Бобров майсторски комбинира класически балетни прийоми, сред които grand pas, pas de deux, adagio и различни техни вариации. С емпатия и висок професионализъм той реставрира и доразвива хореографията на знаменития „Стратегически танц“ на разбойничките. 60 балетисти, 200 костюма, трудната хореография, вихреното темпо и изразителния жестов език, близък до пантомимата, превръщат спектакъла в зашеметяващо балетно шоу.
Виртуозното изпълнение на балетните артисти, енергията на танца и синхронът в ансамбловите сцени удържат безотказно заложените от самото начало високи художествени критерии. Всичко това кулминира в нестандартното решение с троен финал, който води зрителя от драматичен към щастлив край. „В днешно време, когато се поставят всякакви балети, можем да впечатлим публиката само с качествен академизъм и високо актьорско ниво“, обобщава Сергей Бобров своя безкомпромисен творчески стил. Изявен във висша степен в „Катарина, или Дъщерята на разбойника“, този стил превръща постановката в балетното събитие на годината.
„Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще танцува, под диригентската палка на новия диригент на Държавна опера Варна Азат Максутов, в зала 1 на ФКЦ Варна на 26 април и в зала 1 на НДК София на 29 април.
Наградите „Варна“ ще бъдат официално връчени в навечерието на 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.
СЕРГЕЙ БОБРОВ завършва Московското хореографско училище и балетмайсторския факултет на Московския хореографски институт в класа на именития Юрий Григорович. Премиер солист на Болшой театър и артистичен директор на Държавния театър за опера и балет в Красноярск, режисьор-постановчик на много успешни заглавия на различни сцени. Като главен балетмайстор на Държавна опера Варна инициира Международния балетен форум във Варна, поставя операта-балет „Carmen Dance” – българска премиера, балетите „Жизел“, „Копелия“, „Спящата красавица“, „Лешникотрошачката“, „Лебедово езеро“, „Ромео и Жулиета“ и други, а през 2024 г. извежда оперния театър на челни позиции в страната с премиерата за България на „Катарина, или Дъщерята на разбойника“. Балетната трупа, ръководена от главния балетмайстор Сергей Бобров, със съдействието на балетните педагози Светлана Тоншева, Наталия Матус-Марчук, Бахиджян Смагулов, Александър Матус-Марчук, Меган Рейд и Наталия Боброва, танцува вече на 3 континента – Европа, Азия и Северна Америка, а най-големите градове на Обединеното кралство по традиция посрещат балетните турнета на Държавна опера Варна, като неизменна част от коледните и новогодишни програми на острова.
АЗАТ МАКСУТОВ завършва Уралската държавна консерватория „Мусоргски“ в Екатерининбург (2005), прави аспирантура в същата консерватория и в Hochschule für Musik „Franz List” във Ваймар. Германия. Работи с редица филхармонични оркестри в Германия – Jenaer Philharmoniker, Göttinger Symphoniker, The North Bohemia Philharmonic of Teplice, Philharmonie Gotha-Suhl, Orchester Sondershausen, Vogtlandphilharmonie Greiz-Reichenbach.
Заема позицията Художествен ръководител и Главен диригент в Театрите за опера и балет на Република Коми и Удмуртската Република, както и на Камерния оркестър на Република Мордовия. Диригент-постановчик е на балетите «Лешникотрошачката», «Жизел», «Дон Кихот», «Баядерка», «Спящата красавица», оперите «Кармен», «Вълшебната флейта», «Травиата», «Хофманови разкази», «Риголето», «Тоска» и др.
Гастролира в Германия (2008-2010), Чехия (2009), Монголия (2012), Великобритания (2014-2016, 2025). Азат Максутов е лауреат на редица награди на Република Коми и Удмуртската Република, отличен е с Диплом на Международния славянски форум «Златен витяз» и др. От април 2025 г. е диригент на ТМПЦ – Държавна опера Варна.