19 изявени личности и колективи са предложи за награда „Варна“ за 2025 г.

Общо 19 изявени личности и колективи са предложени за присъждане на награда „Варна“ за 2025 г. в сферата на науката и образованието. Номинациите бяха утвърдени по време на днешното заседание на ПК „Наука и образование“ към Общинския съвет по предложение на Експертната комисия за присъждане на награда „Варна“.

В сферата на науката и висшето образование са номинирани общо 7 личности и екипи за постиженията им в преподавателката и научната дейност.

В системата на предучилищното и основното образование номинациите са 12. Индивидуални награди ще бъдат присъдени на 3 ученици и 5 учители.  Също така ще бъдат отличени колективите на 4 образователни институции – училища и детски градини от Варна.

Предложенията ще бъдат подложени на гласуване по време на редовното заседание на Общински съвет – Варна, насрочено за този четвъртък – 24 април.

Престижните отличия се връчват на учители, ученици, преподаватели, учени, учителски и научни колективи за техни постижения през последната година. По традиция церемонията по награждаването ще се състои в навечерието на 24 май.

Номинациите в сферата на науката и висшето образование са:

I. ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Няма номинации

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научен колектив в състав – проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и художественотворческата дейност на специалност „Хореография“ на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.

II. ПРИРОДНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н. за иницииране и активно участие в национални и международни проекти, здравни програми и експертни центрове, насочени към индивидуалната грижа за деца с диабет и редки болести, както  и за развитието на научноизследователската дейност на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научноизследователски институт на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна за изключителен принос в обучението и създаването на научни кадри в областта на здравеопазването и природните науки.

III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Доц. д-р Иво Йоцов от Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ за постижения в научната и преподавателската дейност, с изследвания в съвременната среда за сигурност и публикуване  на резултатите в две книги с непосредствено приложение в преподавателската дейност: „Икономическа сигурност – теоретични аспекти“, „Икономическа сигурност – приложни и хуманитарни аспекти“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Авторски колектив в състав доц. д-р Генка Рафаилова, гл. ас. д-р Златка Тодорова – Хамдан и гл. ас. д-р Христина Филипова за значими постижения в сферата на научните изследвания с фокус върху устойчивото и интелигентно развитие на туризма и неговите измерения на територията на община Варна и монографичния им труд на тема „Development of a Smart Toutism Destination”.Предложениe от Икономически университет – Варна.

V, ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Доц. д-р к.д.п. Иван Цонев от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за постижения в научната и преподавателската дейност с изследване на съвременните тенденции в сферата на морския транспорт и публикуване на резултатите в книга „Иновативни системи за швартоване на корабите“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научен колектив за изпълнение разработката на „Многофункционална дънна станция за подводен мониторинг“, с ръководител доц. Димитър Димитров – ръководител на научна секция „Технологии и системи за защита“. Предложението е от Института по металознание, съоръжения и технологии с център по хидро и аеродинамика „Акад. Ангел Балевски“ – БАН.

Номинациите за награда „Варна“ в системата на предучилищното и училищното образование:

„Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки

Николай Костадинов – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.

Николай Костадинов е безупречен ученик — задълбочен, последователен и отдаден на науката. Всички негови качества заедно със задълбочените му познания в различни области на науката определят често ролята му на лидер сред съучениците му. През настоящата учебна година е председател на Туристическия клуб към МГ ”Д-р Петър Берон” и често води групата в планината Николай е активен участник в екологични инициативи и исторически събития.

„Ученик на годината” в областта на природо-математически науки

Петър Петров – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.

Петър Петров изпъква с отличен успех по време на обучението си в гимназията, с постоянство и усърдие в учебния процес. Има множество медали, призови места и грамоти по математика. С отлично математическо и логическо мислене. Многобройните грамоти и сертификати, получени на различни национални и международни олимпиади, свидетелстват за високите познания по физика.

III.  „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка

Марина Ашихмина – ученичка от XI „б“ клас в  ПГХ и ХВТ „Д. И. Менделеев“.

Марина Ашихмина е част от отбор от 12 български ученици и единственият представител на Варна, който печели първо място в международния конкурс за проектиране на космическа колония „Live in а Healthy Space Design Competition 2024” организиран от Националното космическо общество. Проектът е избран с № 1 сред 1 641 проекта и печели възможността за представяне на Годишния конгрес на Националното космическо общество в САЩ. Това изключително постижение демонстрира високото ниво на научна и професионална подготовка, креативност и отдаденост на Марина Ашихмина, с което тя допринася за успеха на българския отбор на световно ниво.

„Учител на годината” в областта на предучилищното образование

Мариела Кирилова – учител в ДГ № 34 „Лястовичка“.

Всеотдайна учителка от системата на предучилищното образование, която не само обучава и възпитава малките, но търси индивидуалността и дарбата във всяко едно от тях. Живее с емоциите на своите възпитаници, споделя техните успехи, съпреживява заедно с тях трудните моменти. Благодарение на познанията и опита си, тя се е доказала като изключителен професионалист, както като учител в група, така и като логопед в редица градски, регионални и международни форуми.

„Учител на годината” в областта на обслужващите звена

Ирена Станева – старши учител и ръководител на Детски фолклорен ансамбъл „Българче“ в ЦПЛР – ОДК.

Над 30 години под нейното умело ръководство се възпитават, образоват и мотивират хиляди варненски деца и ученици. Благодарение на големия педагогически такт, индивидуалния подход и умение за работа с даровити деца, Ирена Станева изгражда достойни граждани и стойностни хора. В основата на работата й са залегнали критерии като създаване на условия за личностно развитие, даване на възможности на децата да откриват, изявяват и развиват своите заложби, таланти и дарования.

„Учител на годината” в областта на основното образование

Добрина Копринкова – старши учител по изобразително изкуство в ОУ „Захари Стоянов“.

Предложението е мотивирано от инициативността, всеотдайността и нестихващата енергия на г-жа Копринкова, с които тя работи през всички учебни години. От особено значение са успехите, които постига с учениците си през последната година. Учениците на Добрина Копринкова активно участват в състезания и творчески изяви, като постигат отлични резултати на регионално и национално ниво.

VII. „Учител на годината” в областта на средното образование

Камелия Савова – учител в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио Кюри“.   Главен учител по чужд език в гимназията и един от най-изявените учители по испански език, като успехите на нейните ученици го доказват. Нейният принос изгражда лицето на гимназията с многобройните отличия на нейните ученици, особено в областта на театъра на испански език. Камелия Савова, освен че съхранява традициите, тя търси  и новото. В учителската си дейност използва иновативни методи в часовете по чужд език, свързани с театрални техники, видео проекти, обърната класна стая и други.

VIII. „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка

Нина Дякова – учител по спортна стрелба в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.

Изявена професионалистка, с доказан принос в развитието на спорта – спортна стрелба във Варна и България. Прилага иновативни подходи в учебно-тренировъчния и възпитателния процес. Работи целенасочено за мотивиране на учениците и реализиране на високи спортни резултати на престижни състезания, за изграждане на система от общозначими ценности и идеали на граждани и спортисти.    Ползва се с авторитет сред учениците, колегите, родителите и спортната общественост. През изминалата учебно- тренировъчна година нейните възпитаници имат успешни изяви на международни състезания, държавни първенства и държавни турнири.

„Колектив на годината” в областта на предучилищното образование

ДГ № 31 „Крилатко“ с директор Елена Ташева – Маринова.

Колективът на Детската градина се отличава с висок професионализъм, новаторство и инициативност. Прилага оригинални и нестандартни образователни стратегии за стимулиране детското развитие за постигане на успешна социализация и подготовка на детето за училище. Значителни са постиженията на ДГ № 31 „Крилатко”  за популяризиране и съхранение на българския фолклор и обредните му форми, за опазване и развитие на певческото и танцово изкуство и за създаване и развитие на творчески дух у децата. Не стихват инициативите с участието на родители, като партньори в педагогическия процес при отворени врати в детската градина.

 „Колектив на годината” в областта на основното образование

ОУ „Капитан Петко войвода“ с директор Александрина Величкова.

Училището е оценено високо в усилията си да възпитава учениците в дух на гражданска отговорност, здравословни навици и приобщаването на различни групи ученици. Родителите силно подкрепят процеса и резултатите за формиране на толерантно отношение към различните ученици (чужди граждани, ученици със специални образователни потребности, от различен етнос, изповядващи различна религия и др.). Родителите са доволни от резултатите, постигани в учебния процес, което показва висока оценка за педагогическото взаимодействие с учениците в процеса на обучение, както и постиганото качество.

„Колектив на годината” в областта на средноto училищно образование

Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна с директор Людмила Начева.

Вдъхновяващият екип на Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна се откроява с тяхната отдаденост, професионализъм и стремеж към развитие. В своята работа екипът демонстрира изключителна ангажираност и желание за професионално развитие. Екипът на училището се отличава с прилагането на съвременни методи на преподаване и изграждането на силна училищна общност. Резултатите от тяхната отдаденост са видими – подобрена училищна среда, мотивирани ученици и повишено доверие сред родителите и местната общност.

XII. „Колектив на годината“ в областта на постигнат най-голям ръст спрямо предходната година по показатели от национално външно оценяване и/или държавните зрелостни изпити при минимум оценени 30 деца:

Основно училище „Свети княз Борис I” – Варна

Това отличие се дава за първи път. ОУ „Св. княз Борис I” има постигнат най-голям ръст по показатели от националното външно оценяване.


viber

Total
0
Shares
Подобни статии