Над 1 млн. лева санкции е наложила през 2024 г. Община Варна на фирмата, извършваща дейности по събиране и транспортиране на битови отпадъци и поддържане на чистотата на  обществените места

Над 1 млн. лева санкции е наложила през 2024 г. Община Варна на фирмата, извършваща дейности по събиране и транспортиране на битови отпадъци и поддържане на чистотата на  обществените места. Това става ясно от отчета за изпълнение на Програмата за управление на отпадъците на Община Варна за 2024 г., който беше разгледан на днешното заседание на ПК „Благоустройство и комунални дейности“.

При извършените проверки са констатирани нарушения на дейностите по изпълнение на договора, сключен между общината и сметопочистващата фирма. Най-често установените нарушения са: непочистени зони около съдовете за битови отпадъци, неспазване на часове и маршрути за събиране и извозване на отпадъци, неподменени в срок технически неизправни съдове, неизметени улици, неработещи датчици на автомобили и др. За неизпълнение на дадените предписания от инспектори от Дирекция „Екология и опазване на околната среда“, както и на еколозите от районните администрации на фирмата изпълнител са наложени санкции в размер на 1 072 301 лв. Констатирано е също така неизпълнение на дейности по почистване на обществените територии на стойност 721 612 лв.

През миналата година са постъпили общо 2 592 сигнала от физически и юридически лица, които са своевременно проверени и отработени. За резултатите от проверките са съставени общо 5 375 констативни протокола с предписания за почистване.

Служители от отдел „Управление на отпадъците“ и районните администрации през 2024 г. са извършили общо 4206 проверки, като за установени несъответствия са дадени 1 245 предписания.

За нарушение на екологичното законодателство са съставени 171 акта, 282 фиша, 114 наказателни постановления, 42 споразумения. Постъпилите плащания по наложени глоби с фишове и влезли в сила наказателни постановления са в размер на 74 300 лв., става ясно още от документа.

През 2024 г. започна изграждането на Клетка 2 на „Регионално депо за неопасни отпадъци за общини Варна, Аксаково и Белослав“. Очаква се дейностите по изграждане и въвеждане в експлоатация на обекта да приключат през тази година. Отпадъците ще бъдат транспортирани на Клетка 2 след окончателното запълване на капацитета на Клетка 1, финансирана от Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г.

Одит по пътна безопасност ще бъде направен на пътя между кварталите „Аспарухово“ и „Галата“. Това бе съобщено на днешното заседание на ПК „Благоустройство и комунални дейности“, в чийто дневен ред беше включено разглеждането на жалба от граждани относно изпълнението на ремонтните дейности на пътния участък. Обектът в момента се ремонтира със средства по Инвестиционната програма на Министерство на финансите за общински проекти.

В зала „Пленарна“ зам.-кметът по инфраструктурата Димитър Кирчев заяви, че Държавната агенция „Безопасност на движение по пътищата“ е направила проверка на пътя на 24 март. От изготвения доклад става ясно, че платното за движение е с достатъчна широчина и позволява свободно разминаване на два автомобила. Констатирано е, че широките пътища създават възможност за рисково изпреварване и са предпоставка за възникване на пътно-транспортни произшествия. Единствените предписания, които са дали, са да се изградят линейни отводнители надлъжно от двете страни на улицата, каквито според проектанта са предвидени.

„Това, което можем да предприемем и ние като администрация ще го направим, е да одитираме пътя още на ниво проект. Не знам дали е одитиран, защото е изготвен през 2022 г., но има възможност преди въвеждане в експлоатация проект да бъде одитиран за безопасност за движение по пътищата. И ние ще възложим одитор по пътна безопасност да направи този одит“, заяви Димитър Кирчев. По думите му, поне се разходват публични средства, не може да извършват разходи без основателна причина, след като нещо вече е построено. „Проектантът и строителният надзор уверяват, че всички изисквания по действащите нормативи и ЗУТ са спазени. Поради това нямаме основания да възложим ремонт и да разрушим изграденото. Затова през следващата седмица ще възложим одит и ще видим какво ще бъде констатирано“, допълни Кирчев.

В дневния ред беше включено и предложение на кмета за осигуряване на финансиране за недопустими разходи във връзка с изпълнението на проекта за обновяване на междублоковото пространство с прилежащата улична мрежа между бул. „Христо Смирненски“, ул. „Васил Ставрев“, ул. „Д-р Басанович“, бул. „Васил Левски“, ул. „Ген. Георги Попов“, по плана на 24-ти микрорайон на район Приморски. Съветниците дадоха съгласието си от местната хазна за 2025 г. да бъдат отпуснати 2 400 лв. за изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект.

Положително становище от членовете на ПК „Благоустройство и комунални дейности“ получи докладна записка от Станислава Христова, кмет на с. Звездица, относно залагане на средства в бюджета на Община Варна за проектиране и изграждане на ул. „Плеяди“, както и за преасфалтиране на улици със силно компрометирана настилка, сред които са „Меркурий“, „Сириус“, „Пегас“, „Леда“. Документът беше препратен към ПК „Финанси и бюджет“ за взимане на решение.


viber

Total
0
Shares
Подобни статии