България вече е сред водещите дестинации в Югоизточна Европа за стартиране на бизнес. Страната ни има развита подкрепяща екосистема, насърчаваща предприемачеството, стартиращите и разрастващи се предприятия, която включва научноизследователски центрове, лаборатории, бизнес инкубатори, акселератори и фондове за рисков капитал.
Това заяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов, който откри международна конференция, посветена на ключовите предизвикателства, пред които се изправят стартъп компаниите през различните етапи на своя жизнен цикъл, и участието на фондовете за рисков капитал в този процес. Събитието под надслов „Жизненият цикъл на стартъпите: предизвикателства“, е организирано от Адвокатско дружество „БОЯНОВ & Ко.“ със съдействието на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
Министър Николов посочи, че страната ни се намира на предни места по отношение на установени бизнеси оцелели над пет години и вече може да се похвали със зрели предприемачи с добър потенциал за развитие. „Несъмнено наличието на жизнени и успешни стартиращи предприятия в една икономика е признак на добре създадена и добре функционираща бизнес екосистема, и неслучайно за последните пет години броят на стартиращите компании у нас е нараснал почти пет пъти“, подчерта той.
По неговите думи значима и положителна е тенденцията за увеличаване броя на високотехнологичните стартиращи предприятия. „Висок потенциал за развитие на стартъпите през следващите години се отчита в редица сектори у нас като биотехнологии, финтех, интернет на нещата, умни градове, изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност, роботика, електромобили, автономни автомобили, дронове и др“, подчерта той в изказването си.
Д-р Николов изтъкна, че информационните технологии са една от областите, в които имаме най-голям потенциал да бъдем водещи, предвид наличието на множество дигитални и софтурени компании, високо-квалифицирани кадри и добре развита инфраструктура.
Министърът на икономиката цитира данни, според които над половината – около 55 процента от създадените предприятия приключват своята дейност през първите пет години. „Останалите 45 процента, които успяват и продължават своя път на развитие, са много важни за икономиката на всяка държава. Именно сред тях се намират онези предприятия, които наричаме „двигател на жизнената сила“, която има потенциала да движи икономиката, икономическия растеж, да създава нови технологии и иновации, да трансформира, да повишава инвестиционната активност, да насърчава въобще предприемачеството като цяло и то особено сред младите хора“, подчерта Николов.
„За да бъдат постигнати още резултати в дългосрочен план, правителството продължава да полага усилия за подобряване условията за правене на бизнес и за развитие на стартиращите компании в България“, изтъкна икономическият министър.