Ахмед Джемил Ахмед е възпитаник на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, специалност „Архитектура“.
Каква е архитектурата в контекста на глобалния свят?
Факторите на глобализацията могат да бъдат прийом при изграждането на значителна световна система за устойчиво развитие, от която могат да се възползват всички заинтересовани страни. Съвременното общество е поставено пред предизвикателствата на глобалните тенденции поради сложните взаимозависимости между глобалното и локално измерение на проявленията на световните проблеми, засягащи различните общества на различни нива.
Не е възможно да анализираме базовите концепции, отнасящи се за неравномерните последици от глобализационните процеси, без съответните инструменти, нужни при изучаването на глобалните проблеми и намирането на подходите за тяхното решаване. Неравномерното разпределение на проблемните аспекти, отнасящи се и за архитектурата, са неизбежна последица от глобализационните процеси, които в стечение на времето биха се изгладили единствено при последователно изработени политики от прозорливи експерти.
В какви направления мислите, че трябва да бъде акцентирано вниманието ни за развитието на възможностите на архитектурата в контекста на глобализацията?
Необходимо е да се изгради общодостъпен гъвкав информационен матричен модел за перспективите от прилагането на устойчиво строителство. Климатичните промени изискват търсенето на интелигентни решения, които могат да намерят своето отражение в прилагането на съвременните тенденции за енергийна ефективност и иновации за строителния обект.
Потенциалът от оптимизирането на строителния процес трябва да стане повсеместен ангажимент. Демонстрирайки адекватни алтернативи, ще можем да достигнем до технологични и модерни подходи при развиването на възможностите на архитектурата и да покажем отговорност в бързо променящия ни се свят. Всеки един от нас има възможността да бъде съпричастен за приноса към прилагането на екологичната архитектура.
Как се променят технологиите в строителството – преди, сега и в бъдеще?
Непрекъснатите иновационни способи и методи при технологичните процеси в строителството вследствие на човешката дейност в глобалната среда оказват своето влияние и на местно равнище. Това обаче влияе неблагоприятно – икономически и демографски, на екологичните процеси в изоставащите в технологично отношение общества.
Например, бетонът е най-използваният строителен материал в съвременния свят. Употребява се от древни времена с различни по състав специфични смеси от различните народи. Още преди настъпването на индустриалната епоха и главоломното нарастване на потреблението на съвременния бетон римският се е откроил във времето със своята здравина. Благодарение на тези характеристики Пантеонът един от многото римски инженерни чудеса, стои непокътнат повече от 2000 години и е с най-големия купол в света от неармиран бетон.
Формулата за здравината и издръжливостта на римския бетон бе изгубена за повече от едно хилядолетие. Наскоро обаче учени разгадаха технологията на самовъзстановяващите се функции на римския бетон, който може естествено да затваря пукнатини след около 2 седмици. Успешното му внедряване за масово приложение би могло да намали драстично нивата на въглеродния отпечатък и би удължило експлоатационния период на сградите и съоръженията, също и на бетоновите изделия.
Какви трябва да бъдат подходите за намаляване на причините за изменението на климата?
Кръгозорът ни трябва да бъде насочен към усъвършенстването на ключовите елементи, касаещи пряко екологията, глобалните динамични проблеми и социалния преход към едно по-отговорно общество, което да бъде фокусирано изцяло върху възможността за преустройство на традиционните концепции чрез обогатяване и разширяване на познанията.
Обзорът от идеи и перспективи в строителството трябва постоянно да се допълват. Прилаганият в строителството богат набор от рециклируеми материали биха се отразили благосклонно за климатичните процеси на планетата.
Какви биха били механизмите за постигане на успех при тези процеси?
Непрекъснатите инвестиции за създаването на подходяща учебна среда, която би предоставила условия за надграждането на изградените умения и знания, могат да допринесат за постигането на образователните цели. Разбира се, трябва да се наблегне и на работата в дигитално пространство.
Необходимо е усъвършенстване на подходите в образователните процеси, използвани от академичните колективи. Само така влиянието на социалната значимост на локално ниво може да намери своето отражение и в глобалните отношения и нагласи. Липсата на жизнена учебна атмосфера, която да предлага адекватно обучение, само би влошило крайните резултати. Наложителни са значими инвестиции в образованието за успешното развитие на градската среда.