Още 18 720 дози от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech пристигнаха у нас. „Новата пратка е наполовина по-малко от предварително обявения график. Доколкото разбрах, идеята е с една реконструкция на производството на фирмата и допълване на капацитета да могат да задоволяват нуждите с още по-големи доставки. Така че, само тази доставка сега е съкратена наполовина. Оттук нататък ние влизаме в график. Очакваме, че втората половина на февруари – март дори, ще получим компенсация с по-големи от вече договорените доставки“, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му здравните власти не споделят идеята на Великобритания да се правят колкото може повече първи дози от ваксината срещу коронавирус. „Когато има производство, винаги има и риск, но със схемата, която сме решили да следваме, той е сведен до минимум. Всеки, който е получил първа ваксина, за него се пази някъде и втората – дали е в Бул Био, дали е в местното РЗИ – няма значение. Ваксина има.“
Следващата седмица се очаква в страната да пристигнат около 4000 дози от ваксината на Moderna. В началото на февруари трябва да получим 35 000 дози от Pfizer/BioNTech, а в средата на същия месец се очаква и следваща доставка на Pfizer/BioNTech. „Информацията, която имаме към момента, е, че тази, която ще бъде в средата на февруари, ще компенсира и половината количество, което не получаваме днес“, уточни директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Още тази седмица в някои области в страната може да започне втората фаза от Националния план за ваксиниране. „В Пловдив, в Бургас – донякъде те могат да започнат с втората фаза с някои от домовете за възрастни хора. Такива, в които е имало най-малко случаи последните 1-2 месеца, както и с първите училища, където имаме вече списъци на желаещите. Това ще стане на малко по-късен етап, може би след седмица до 10 дни в София, защото там, където има медицински университети и са струпани много болници, броят на колегите е много по-голям. В София някъде наполовина са обхванати желаещите от здравната система и предстои да ги довършим, но при наличие на ваксини ще започнем и в София паралелно изпълнението и на втора фаза.“
Доц. Кунчев очаква през пролетта да започне масовото имунизиране. „За момента личните лекари имат данни за хората, които активно са потърсили ваксина. Списъкът трябва да се прави не по-рано от 2-3 седмици преди самата имунизация, за да е максимално актуален. Който не се е записал, а после поиска, също ще бъде включен. Личните лекари познават много добре здравословното състояние на пациентите си. Би следвало да започнат с хората, които са в най-голям риск – с хронични заболявания, със специфични белодробни заболявания, които се стремим да предпазим най-бързо.“
Във връзка с предстоящите избори главният държавен здравен инспектор посочи, че може да бъде осигурена имунизация на хората, които ще обслужват подвижните избирателни секции. Той уточни, че решението е напълно доброволно. „Процесът на гласуване, като време и контакт с хората, не е по-рисков, дори бих казал доста по-нерисков от едно събиране с компания или едно посещение на търговски център с много хора, със затворени пространства. Гласуването продължава не повече от 10-15 минути.“ И при упражняване на правото на глас ще трябва да се спазват основните противоепидемични мерки като носенето на лични предпазни средства, спазването на отстояние и дезинфекцията.