Защита на най-уязвимите: 4 юни е ден на децата – жертви на агресия

На 4 юни светът отбелязва Международния ден за защита на децата – жертви на агресия. Денят е обявен от Общото събрание на ООН през 1982 г. и се отбелязва ежегодно от 1983 година насам.

Повод за създаването му са трагичните последици от въоръжените конфликти върху децата по света. Основната цел е да привлече вниманието на международната общност към страданията на милиони деца, засегнати от войни, насилие, експлоатация и различни форми на агресия.

На тази дата ООН и множество организации по света отправят призив за защита на правата на децата, осигуряване на безопасна среда за тяхното развитие и прекратяване на всички форми на насилие срещу най-малките.

Международният ден напомня, че всяко дете има право на сигурност, образование, здравеопазване и живот без страх и насилие.


viber

Total
0
Shares
Подобни статии