За поредна година Варна бе домакин на финали от Ученическите игри, организирани от Българска асоциация спорт за учащи (БАСУ) с подкрепата на Министерството на младежта и спорта, Община Варна и РУО – Варна.
В хандбалната надпревара, проведена в спортната зала на МСК „Владислав Варненчик“, участие взеха шест отбора. След оспорвани двубои титлата остана във Варна, след като тимът на СУ „Димчо Дебелянов“ триумфира в турнира. След него се наредиха 8 СУ „Арсений Костенцев“, ОУ „Емилиян Станев“ (Велико Търново), СУ „Христо Ботев“ (Кубрат), 85 СУ „Отец Паисий“ (София) и СУ „Константин Петканов“ (Бургас). Голмайстор на финалите с 35 попадения стана Илия Панов от ОУ „Емилиян Станев“.
Във финалния турнир по баскетбол, проведен в спортната зала на СУ „Елин Пелин“, участваха 10 отбора. В двубоя за титлата СУ „Отец Паисий“ (Самоков) победи 12 ОУ „Елисавета Багряна“ (Сливен) с 64:60. В челната петица се наредиха още ОУ „Цветан Спасов“ (Плевен), ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ (Разград) и домакините от ОУ „Ангел Кънчев“ (Варна).
Признание заслужиха и останалите участници – СУ „Железник“ (Стара Загора), 9 СУ „Панайот Волов“ (Шумен), 54 СУ „Св. Иван Рилски“ (София), ОУ „Петко Каравелов“ и 4 ОУ „Иван Вазов“ (Монтана). Най-резултатен състезател стана Еля Сейхан Бехчет от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ с 259 точки.
Всички участници получиха тениски с логото на надпреварата, а призьорите бяха наградени с купи, медали и грамоти от директора на дирекция „Спорт“ към Община Варна Кристиан Димитров и представителите на БАСУ и РУО – Варна Цецко Цеков и Христо Милетов.
Този уикенд в к.к. Златни пясъци предстои финалният турнир по шахмат за юноши и девойки от VIII до X клас.
С финалите по волейбол за юноши и девойки VIII–X клас завърши и поредното издание на „Ученическа купа Варна 2026“, организирана от дирекция „Спорт“ към Община Варна. При юношите в челната четворка влязоха Първа езикова гимназия, ПГ по електротехника, III ПМГ „Акад. Методи Попов“ и МГ „Д-р Петър Берон“, която спечели надпреварата при девойките, следвана от Първа ЕГ, ВТГ „Г. С. Раковски“ и IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“.







