Етикети с цени в лева и в евро заблуждават потребителите заради оформлението им

Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в студиото на Euronews PrimeTime.

„Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено когато има промоции, намаления, специални предложения с клиентски карти и т.н. Това се случва най-често при червен или друг цвят етикет, който обичайно се свързва с отстъпки, върху който са посочени две цени – в лева и в евро, и редовната цена – значително по-дребна по размер. Така хората остават с впечатлението, че двете по-едро изписани цени са в лева – едната е редовната, другата – намалената, и че ще платят посочената в евро стойност в лева“, даде пример тя.

Заради множество сигнали, през миналата седмица, „Ние, потребителите“ изпрати писмо до представители на правителството с молба тези практики да се вземат предвид при предстоящите промени в Закона за въвеждането на еврото в България и да се въведе задължителна разпоредба за еднакъв размер на шрифта при изписването на цифрите и буквите при представянето на стойността и валутата, за която се отнася.

Предложеният от кабинета законодателен текст гласи следното: „Двете цени са придружени с изписване на съответната валута, отличителен знак или съкращение, направено с еднакъв размер на шрифта, вид и цвят, позволяващо лесното им разпознаване.“ Очаква се промените в Закона за еврото да бъдат приети до края на следващата седмица.

Според Габриела Руменова в някои случаи срещаните към момента некоректни практики при обозначаването на цените се прилагат умишлено, а в други – от незнание на търговците, което обаче не ги оневинява.

„След 8 август, когато ще бъде задължително двойното обозначаване на цените, при намаления трябва да има три цени – редовната и намалената в лева и намалената – в евро. В момента етикетът умишлено се претрупва – има стара и нова цена в лева и в евро, процент на отстъпката и пр. – нещо, което не са длъжни по закон да правят, няма да бъдат и след 8 август. Това обърква потребителя и той не може да се ориентира какво ще плати“, обясни тя.

По отношение на превалутирането Руменова посочи, че този въпрос все още по-малко се коментира от потребителите, тъй като към момента все още не плащат в евро и дори и да има неточности, те не са реално ощетени от тях. На следващ етап обаче това ще се счита за нарушение на закона и ще подлежи на санкция.

В отговор на въпрос на водещия Николай Лефеджиев тя обърна внимание на практиката на някои чужди производители на облекла да поставят на етикетите „средна европейска цена“, която е по-висока с до 15% от цените във валути на други държави извън еврозоната, включително и в лева. Експертът изрази мнение, че за да се спази духът на закона – въвеждането на еврото само по себе си да не води до увеличаването на цените за потребителите, поне до края на следващата година за тези артикули трябва да се прилага левовата равностойност и когато започнем да се разплащаме в евро.


viber

Total
0
Shares
Подобни статии