Последната четвърта книга на д-р Елица Матеева – кино, театрален критик и режисьор бе представена на десетото юбилейно издание на Burgas International Film Fest в уютната галерия „Георги Баев“ в центъра на черноморския град.
Модератор на срещата бе доц. Лиза Боева-кинорежисьор, автор на интересни изследователски текстове , преподавател в НБУ.
Сред гостите бяха изтъкнати личности: г-жа Даина Саватева – заместник-кмет – култура и вероизповедания, актьорът Ицко Финци, Златна Костова – преводач, дългогодишен журналист в БТА и поет, студенти от Театрален колеж „Любен Гройс“ – филиал, колеги от ОДК, ценители на кино изкуството.
Доц. Лиза Боева сподели свои впечатления как дисертационният труд на д-р Елица Матеева „Манифестът. Догма 95. Рефлексии към най-новото българско кино“ извървява развитие и своя труден път към оформянето на книжно съдържание.
Д-р Елица Матеева изказа благодарност към организаторите на фестивала, защото рядко се случва филмов фестивал да застане зад автор и да подкрепи в издаването на книга, според нея това за последните 10-15 години е своеобразен прецедент.
Модераторът разказа за работата на основополжниците на датското кино движение „Догма 95“, а авторката подчерта, че се навършват 30 години от написването на последния киноманифест като на последния фестивал в Кан екипът на отличения с голямата награда филм „Сантиментална стойност“ – продукци Дания-Норвегия застава с нови правила за снимане на кино наречени „Догма 25“.
На премиерата бе отредено и място за зрителите, като един от най-интересните въпроси бе „какво е необходимо да се случи, за да могат българските режисьори да се обединят в проект, чрез който да работят заедно по подобие на датските си колеги, които написват свои 10 правила за създаване на филмови продукции“?
Според доц. Лиза Боева е нужно да се възстанови доброто отношение между участниците в кино гилдията, като се развият нормални условия за работа, но също така медиите трябва да търсят онези новини, в които се говори за успехите на българското кино.
Тя разказа как медиите реагират късно на новина за голямата награда на български филм през 2019 г. от престижния фестивал в Карло Вивари.
Елица Матеева допълни, че в ситуация, когато всеки третира себе си като първа инстанция на знаещ и можещ експерт, отричащ чуждото мнение, обединенията са оксиморон.
Доц. Боева пожела успех на книгата, както на новоприетите люмиерчета в НАТФИЗ – специалност „екранни изкуства“.