Експертният екологичен съвет към РИОСВ – Варна взе решение да предложи на директора на РИОСВ – Варна одобряване на инвестиционно предложение за „Изграждане на вятърен парк „Добротич уинд“ с техническа инфраструктура – повишаващи подстанции и съоръжения за присъединяване и съхранение на електрическа енергия“ в поземлени имоти в землищата ва селата с. Добротич, с. Есеница, с. Искър, с. Изворник, с. Михалич, община Вълчи дол, област Варна, с „ДОБРОТИЧ УИНД“ АД.
На заседанието присъстваха кметът на Община Вълчи дол и кметовете на населените места.
В процеса на изготвяне на Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) са проведени консултации със заинтересованите страни и засегнати лица: представители на обществеността от Община Вълчи дол и кметствата на селата: Добротич, Михалич, Калоян, Изворник, Искър и Есеница, както и представители на отговорните институции и научната общност – РИОСВ-Варна, РЗИ-Варна, БДЧР-Варна, БДДР-Плевен, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ – София, Регионален исторически музей-Варна, Национален институт за недвижимо и културно наследство, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, „ЕСО“ ЕАД, Министерство на вътрешните работи, ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ и РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Варна.
Предстои последният етап от процедурата – директорът на РИОСВ – Варна да определи Решение по ОВОС за инвестиционното намерение, което ще бъде публикувано на интернет страницата на инспекцията.