“Тази изложба е своеобразен поклон към града – към неговата архитектура, история, и дух. В картините ще откриете знакови сгради и детайли, които всеки варненец носи в сърцето си: ъгълът на любимата улица, фасадата на стара къща, символите на морската слава и артистичния живот. Проектът носи и особено историческо измерение – включва знака на Варна, създаден от Илия Касабов преди повече от половин век, който и до днес е емблема на града”, разказа Ваня Маркова.
Всяко платно е придружено с QR код, който води към сайта www.varnaheritage.com – безценен дигитален архив, който разкрива историите зад фасадите: кой е архитектът, кога е строена сградата, къде се намира и какво е значението ѝ за облика на Варна. Така изкуството и технологиите се преплитат, за да дадат на зрителя пълноценно преживяване и знание.
След успеха на „Портрет на Варна в сто живописни платна“, отличен с Награда „Варна“, тази мобилна версия на изложбата прави творбите по-достъпни. От монументалния размер 360/270 см. оригиналният проект е адаптиран до гъвкава инсталация 210/150 см, която може да гостува в различни обществени пространства. Целта — повече хора да се докоснат до артистичния дух на Варна, дори и извън пределите на галериите.
Изложбата е и комплимент към студентите по архитектура, дизайн и изкуства – бъдещите създатели на градските силуети от Варненския свободен университет. Тя вдъхновява и напомня, че Варна е не само град, а живо платно, на което поколения оставят своите щрихи.