Инициативата за пътна безопасност на институциите във Варна: „Спазването на правилата гарантира живота и здравето на вас и тези около вас“

Инициативата „Правилата ни пазят“ на Областната администрация, Община Варна, Апелативния съд, Пътната полиция и БЧК гостува на учениците от 10-ти и 11-ти клас на Професионалната гимназия по строителство и геодезия. Съвместната кампания на петте институции във Варна цели да повиши вниманието към пътната безопасност на младежите, на които предстои получаването на шофьорска книжка.

Част от нарушенията на пътя се санкционират по административен ред от органите на КАТ. Ако човек не си вземе поука и повтори провинението, осъществява престъпление. Това води до по-тежко наказание, налагано от съда, научиха гимназистите.

Лекторите от Пътната полиция и Апелативния съд ги предупредиха, че независимо какво средство управляват – автомобил, мотор, скутер, колело или тротинетка, трябва да спазват правилата, защото така ще опазят собствените си здраве и живот на тези на хората около тях. Секретарят на общинския съвет по наркотичните вещества Добромир Досев обясни, че почти всички забранени вещества на пазара са синтетични. Това удължава действието им и ги прави още по-опасни. „Трябва да сте още по-изрядни в поведението си, защото не знаете дали този срещу вас не е под влиянието на някаква субстанция“. Насоки за това как да реагират, ако попаднат в ситуация с пътно произшествие, учениците получиха от млад доброволец от БЧК.

Нещата, които ни пазят на пътя са зрението, разумът и реакциите. „Една бира може да не бъде отчетена от дрегера, но ще се отрази на способността ви да виждате, преценявате и действате адекватно. Наркотиците пък силно ще повлияят на мислите ви. Те ще ви дадат фалшиво усещане за самоувереност, но в действителност ефектът от веществата в комбинация с липсата на опит може да е фатален“. За това предупреди инспектор Петя Асенова от Пътната полиция. Тя припомни, че отказът на пиян шофьор от проверка с техническо средство или от даване на проба за лабораторно изследване води до отнемане на книжката. Инспекторът бе категорична: „Не глобите трябва да ви спират, а разумът. Така както вие не трябва да се качвате зад волана след употреба на алкохол, така не позволявайте на ваш близък да го прави“.

От съдия Светослава Колева бъдещите шофьори научиха, че транспортните произшествия са престъпления, извършени по непредпазливост: „Никой не се качва в колата с идеята да предизвика щети, нарани или убие. Но като съзнателно наруши правилата, той постига този престъпен резултат“. Наказателният съдия в Апелативния съд обърна внимание на завишените санкции. В някои случаи причиняването на смърт на пътя се наказва наравно с умишленото убийство – с от 10 до 20 години затвор. Изрична е законовата забрана за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Разликата е, че при спиртните напитки законодателят е очертал граници в промили, докато при упойващите вещества няма определена концентрация или човекът да е под въздействието им. Цигара марихуана, изпушена преди повече от седмица, ще бъде отчетена от техническото средство, показва и практиката от съдебната зала. Учениците бяха посъветвани да не подценяват условното осъждане, защото то се отразява на свидетелството за съдимост и влияе на избора на кандидат от потенциални работодатели.

Ралица Златкова – доброволец в Българския младежки Червен кръст даде важни съвети за поведение, ако човек е участник или свидетел на ПТП. „Изгасете двигателя. Осигурете първо собствената си безопасност, поставете триъгълник на платното. Едва след това помогнете на ранените. По-този начин ще се избегне допълнително утежняване на инцидента и повече пострадали“. Специфики има при транспортни средства, превозващи опасни вещества. Младият доброволец инструктира връстниците си каква информация да подадат за катастрофата и себе си при обаждане на тел. 112.


viber

Total
0
Shares
Подобни статии