Дигиталният свят крие не само позитиви, но и редица рискове. Нашата мисия е да опазим бъдещето си – нашите деца, от тези опасности чрез достоверна и правилно насочена информация. Това каза заместник-кметът по обществен ред и сигурност Илия Коев при откриването на обучение на тема „Киберсигурност и превенция на онлайн разпространение на наркотици и вейп: предизвикателства пред училищата“. То се организира от дирекция „Превенции“ към Община Варна в рамките на кампанията „С вкус на зависимост“. Инициативата е насочена към превенция на употребата на вейп устройства сред ученици и млади хора. В днешното обучение в Младежкия дом се включиха директори и заместник-директори на варненски училища, за да се запознаят с актуалните негативни тенденции в дигиталната трансформация.
Данни и факти изнесе проф. д-р Илин Савов – утвърден експерт в областта на киберсигурността, с над 25-годишен опит в системата на националната сигурност. Той очерта основните предизвикателства и рискове в интернет на базата на международна статистика, но и въз основа на собствени проучвания посредством беседи и интервюта сред ученици и учители. Дезинформация, онлайн тормоз, игри с насилие са само част от елементите на дигиталното съдържание, достъпно за огромна част от подрастващите. Липса на критично мислене, на родителски контрол и тотална криза на авторитети и модели за подражание – това прави всяко дете потенциална жертва на киберпрестъпление, алармира експертът. По думите му основен генератор на престъпно поведение от деца са социалните мрежи, като по негови данни над половината от подрастващите имат фалшив профил в някоя от тях.
По данни на експерта в световен мащаб киберпрестъпността генерира приходи от над 15 трилиона долара годишно и огромната част от тях се реинвестират в подобряване на инструментите и системите за киберпрестъпления. Според Савов изкуственият интелект дава възможности за развитие на още по-гъвкави престъпни схеми в дигиталния свят, а симбиозата между дигитална и конвенционална престъпност е все по-силна.
Според експерта човешкото незнание и дигитална неграмотност са в основата на разпространението на киберпрестъпността. Решението е едно – обучение на всички възможни нива. Той предлага трайно и качествено ограмотяване на педагогическия персонал, въвеждане на интегрирана дисциплина „Киберсигурност и нови технологии“ в учебните програми за ограмотяване на учениците за безопасно дигитално поведение.
В рамките на кампанията на дирекция „Превенции“ се популяризират редица устойчиви и ефективни превантивни политики в образователната среда, чрез които да се повиши информираността и да се насърчи активното сътрудничество между институциите, родителите и обществото.