Писателят Коста Радев е тазгодишният носител на голямата награда „Варна“, реши с пълно мнозинство Общинският съвет на днешното си заседание. Варненецът, който е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги, е отличен за цялостно творчество.
В категория „Литература“ сред предложените за удостояване с наградата, по решение на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“, фигурираше писателят Христо Стоянов, но той е подал официален отказ от номинацията.
След днешното решение на Общинския съвет общо 30 личности и колективи с постижения в областта на културата, науката и образованието ще бъдат отличени с награда „Варна“ тази година. По традиция наградите ще бъдат връчени в навечерието на 24-ти май.
Носители на награда „Варна“ за ярки постижения в областта на културата са:
ГОЛЯМА НАГРАДА „ВАРНА” – Коста Радев
І. ЛИТЕРАТУРА – доц. д-р Добрин Паскалев – за издадената му през 2024 г. книга „На думите пред скрития олтар“, представяща авторска и преводна поезия.
ІІ. ИЗОБРАЗИТЕЛНИ ИЗКУСТВА – Юлиян Недев – за изложба, посветена на необикновения подводен свят в неговата цялостна красота и мистерия.
ІІІ. ТЕАТЪР – Теодор Христов – за талантливо изпълнение на ролята на храбрия оловен войник в спектакъла за деца „Храбрия оловен войник“ на Държавен куклен театър – Варна.
ІV. МУЗИКА – Даниела Белчева – за издадения през 2024 г. трети албум NAIVE, споделящ идеята всяко житейско преживяване да ни води по пътя на доброто.
V. ОПЕРА (изпълнителско изкуство) – Линка Стоянова – за превъплъщението ѝ в образа на сестра Анджелика в операта „Сестра Анджелика“ от Пучини.
Екипът на Варненска детско-юношеска опера при ЦПЛР – ОДК – за успехите им през изминалата 2024 г. и реализацията на мюзикъла „Вдън гори“ по музика на Стивън Сондхайм.
VІ. ТАНЦ – Екипът на балетната трупа на ТМПЦ – Държавна опера – Варна – за професионализма, таланта, творческата енергия на балетна постановка „Катарина, или дъщерята на разбойника“ от Цезар Пуни, хореография Сергей Бобров.
VІІ. КИНО – Екипът на Регионален телевизионен център – Варна – за филма „Учителят Атанас Стоев – поетичният магьосник“, посветен на 80-годишнината от рождението на Атанас Стоев.
VІІІ. АРХИТЕКТУРА – арх. Ирина Ефтимова – за стартиране през 2024 г. дейността на информационен регистър (специализиран дигитален архив) на варненското недвижимото културно наследство – www.varnaheritage.com.
IХ. ЖУРНАЛИСТИКА – Христо Русев – за приноса му в културния живот на Варна през 2024 г. с фотодокументалистика – фотоизложбата „Васко Василев – зад сцената“, съвместна изложба с артиста Ивелина Русева „Срещи във времето“ и участие в обща изложба на тема „Пътят на бежанеца“.
Носители на награда „Варна“ в сферата на науката и висшето образование са:
I.ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Няма номинации
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научен колектив в състав – проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и художественотворческата дейност на специалност „Хореография“ на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.
II. ПРИРОДНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н. за иницииране и активно участие в национални и международни проекти, здравни програми и експертни центрове, насочени към индивидуалната грижа за деца с диабет и редки болести, както и за развитието на научноизследователската дейност на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научноизследователски институт на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна за изключителен принос в обучението и създаването на научни кадри в областта на здравеопазването и природните науки.
III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Доц. д-р Иво Йоцов от Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ за постижения в научната и преподавателската дейност, с изследвания в съвременната среда за сигурност и публикуване на резултатите в две книги с непосредствено приложение в преподавателската дейност: „Икономическа сигурност – теоретични аспекти“, „Икономическа сигурност – приложни и хуманитарни аспекти“.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Авторски колектив в състав доц. д-р Генка Рафаилова, гл. ас. д-р Златка Тодорова – Хамдан и гл. ас. д-р Христина Филипова за значими постижения в сферата на научните изследвания с фокус върху устойчивото и интелигентно развитие на туризма и неговите измерения на територията на община Варна и монографичния им труд на тема „Development of a Smart Toutism Destination”.Предложениe от Икономически университет – Варна.
IV. ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА – Доц. д-р к.д.п. Иван Цонев от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ за постижения в научната и преподавателската дейност с изследване на съвременните тенденции в сферата на морския транспорт и публикуване на резултатите в книга „Иновативни системи за швартоване на корабите“.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА – Научен колектив за изпълнение разработката на „Многофункционална дънна станция за подводен мониторинг“, с ръководител доц. Димитър Димитров – ръководител на научна секция „Технологии и системи за защита“. Предложението е от Института по металознание, съоръжения и технологии с център по хидро и аеродинамика „Акад. Ангел Балевски“ – БАН.
Носители за награда „Варна“ в системата на предучилищното и училищното образование:
I. „Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки
Николай Костадинов – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.
Николай Костадинов е безупречен ученик — задълбочен, последователен и отдаден на науката. Всички негови качества заедно със задълбочените му познания в различни области на науката определят често ролята му на лидер сред съучениците му. През настоящата учебна година е председател на Туристическия клуб към МГ ”Д-р Петър Берон” и често води групата в планината Николай е активен участник в екологични инициативи и исторически събития.
II. „Ученик на годината” в областта на природо-математически науки
Петър Петров – ученик от XII клас в МГ „Д-р Петър Берон“.
Петър Петров изпъква с отличен успех по време на обучението си в гимназията, с постоянство и усърдие в учебния процес. Има множество медали, призови места и грамоти по математика. С отлично математическо и логическо мислене. Многобройните грамоти и сертификати, получени на различни национални и международни олимпиади, свидетелстват за високите познания по физика.
III. „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка
Марина Ашихмина – ученичка от XI „б“ клас в ПГХ и ХВТ “Д. И. Менделеев”.
Марина Ашихмина е част от отбор от 12 български ученици и единственият представител на Варна, който печели първо място в международния конкурс за проектиране на космическа колония „Live in а Healthy Space Design Competition 2024” организиран от Националното космическо общество. Проектът е избран с № 1 сред 1 641 проекта и печели възможността за представяне на Годишния конгрес на Националното космическо общество в САЩ. Това изключително постижение демонстрира високото ниво на научна и професионална подготовка, креативност и отдаденост на Марина Ашихмина, с което тя допринася за успеха на българския отбор на световно ниво.
IV. „Учител на годината” в областта на предучилищното образование
Мариела Кирилова – учител в ДГ № 34 „Лястовичка“.
Всеотдайна учителка от системата на предучилищното образование, която не само обучава и възпитава малките, но търси индивидуалността и дарбата във всяко едно от тях. Живее с емоциите на своите възпитаници, споделя техните успехи, съпреживява заедно с тях трудните моменти. Благодарение на познанията и опита си, тя се е доказала като изключителен професионалист, както като учител в група, така и като логопед в редица градски, регионални и международни форуми.
V. „Учител на годината” в областта на обслужващите звена
Ирена Станева – старши учител и ръководител на Детски фолклорен ансамбъл „Българче“ в ЦПЛР – ОДК.
Над 30 години под нейното умело ръководство се възпитават, образоват и мотивират хиляди варненски деца и ученици. Благодарение на големия педагогически такт, индивидуалния подход и умение за работа с даровити деца, Ирена Станева изгражда достойни граждани и стойностни хора. В основата на работата й са залегнали критерии като създаване на условия за личностно развитие, даване на възможности на децата да откриват, изявяват и развиват своите заложби, таланти и дарования.
VI. „Учител на годината” в областта на основното образование
Добрина Копринкова – старши учител по изобразително изкуство в ОУ „Захари Стоянов“.
Предложението е мотивирано от инициативността, всеотдайността и нестихващата енергия на г-жа Копринкова, с които тя работи през всички учебни години. От особено значение са успехите, които постига с учениците си през последната година. Учениците на Добрина Копринкова активно участват в състезания и творчески изяви, като постигат отлични резултати на регионално и национално ниво.
VII. „Учител на годината” в областта на средното образование
Камелия Савова – учител в IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио Кюри“. Главен учител по чужд език в гимназията и един от най-изявените учители по испански език, като успехите на нейните ученици го доказват. Нейният принос изгражда лицето на гимназията с многобройните отличия на нейните ученици, особено в областта на театъра на испански език. Камелия Савова, освен че съхранява традициите, тя търси и новото. В учителската си дейност използва иновативни методи в часовете по чужд език, свързани с театрални техники, видео проекти, обърната класна стая и други.
VIII. „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка
Нина Дякова – учител по спортна стрелба в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.
Изявена професионалистка, с доказан принос в развитието на спорта – спортна стрелба във Варна и България. Прилага иновативни подходи в учебно-тренировъчния и възпитателния процес. Работи целенасочено за мотивиране на учениците и реализиране на високи спортни резултати на престижни състезания, за изграждане на система от общозначими ценности и идеали на граждани и спортисти. Ползва се с авторитет сред учениците, колегите, родителите и спортната общественост. През изминалата учебно- тренировъчна година нейните възпитаници имат успешни изяви на международни състезания, държавни първенства и държавни турнири.
IX. „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование
ДГ № 31 „Крилатко“ с директор Елена Ташева – Маринова.
Колективът на Детската градина се отличава с висок професионализъм, новаторство и инициативност. Прилага оригинални и нестандартни образователни стратегии за стимулиране детското развитие за постигане на успешна социализация и подготовка на детето за училище. Значителни са постиженията на ДГ № 31 „Крилатко” за популяризиране и съхранение на българския фолклор и обредните му форми, за опазване и развитие на певческото и танцово изкуство и за създаване и развитие на творчески дух у децата. Не стихват инициативите с участието на родители, като партньори в педагогическия процес при отворени врати в детската градина.
X. „Колектив на годината” в областта на основното образование
ОУ „Капитан Петко войвода“ с директор Александрина Величкова.
Училището е оценено високо в усилията си да възпитава учениците в дух на гражданска отговорност, здравословни навици и приобщаването на различни групи ученици. Родителите силно подкрепят процеса и резултатите за формиране на толерантно отношение към различните ученици (чужди граждани, ученици със специални образователни потребности, от различен етнос, изповядващи различна религия и др.). Родителите са доволни от резултатите, постигани в учебния процес, което показва висока оценка за педагогическото взаимодействие с учениците в процеса на обучение, както и постиганото качество.
XI.„Колектив на годината” в областта на средноto училищно образование
Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна с директор Людмила Начева.
Вдъхновяващият екип на Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна се откроява с тяхната отдаденост, професионализъм и стремеж към развитие. В своята работа екипът демонстрира изключителна ангажираност и желание за професионално развитие. Екипът на училището се отличава с прилагането на съвременни методи на преподаване и изграждането на силна училищна общност. Резултатите от тяхната отдаденост са видими – подобрена училищна среда, мотивирани ученици и повишено доверие сред родителите и местната общност.
XII. „Колектив на годината“ в областта на постигнат най-голям ръст спрямо предходната година по показатели от национално външно оценяване и/или държавните зрелостни изпити при минимум оценени 30 деца:
Основно училище „Свети княз Борис I” – Варна
Това отличие се дава за първи път. ОУ „Св. княз Борис I” има постигнат най-голям ръст по показатели от националното външно оценяване.