В Деня на Конституцията Апелативният съд и Апелативната прокуратура във Варна проведоха Ден на отворените врати, посветен на „Пълнолетието: гражданска и наказателна отговорност“. Съдия Росица Станчева и прокурор Милена Гамозова посрещнаха ученици от 10-ти и 11-ти клас на Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Благовест Сендов“.
В началото на срещите председателят на съда Марин Маринов приветства младите хора и им припомни, че Търновската конституция полага устоите на възстановената българска държава. Каза, че както първата, така и сега действащата Конституция са изключително напредничави. И имат обща цел – да гарантират правата и свободите на всеки гражданин.
„Законът създава правила, които да ни пазят, но ние сами избираме как да постъпваме. Винаги трябва да знаем, че носим отговорност за всеки свой избор“ – така съдията от Гражданското отделение на Апелативния съд Росица Станчева премина към същината на темата. Тя обясни на гостуващите, че на всяко право съответства определено задължение.
От своя страна прокурор Милена Гамозова разказа кога едно деяние се определя като престъпно и кога не. Показа основния закон, с който си служат прокурорите – Наказателния кодекс. В него са посочени престъпленията и съответстващите им наказания. Двете дами разясниха защо всяко дело е единствено по рода си и защо за сходни деяния могат да бъдат определени различни наказания.
Прокурор Гамозова каза, че „както в Конституцията на Република България, така и в Наказателния кодекс е залегнало едно основно право, неприкосновено за всеки – правото на справедливост. Ако всеки от нас спазва задълженията си, никой няма да има нужда да търси правата си“. Съдия Станчева добави: „Независимо дали пред нас в съдебната зала стои подсъдим за престъпление; пострадал, който търси обезщетение или длъжник – когато облечем тогата, се ръководим само от фактите по делото и от закона“. Гражданският съдия обясни, че законите охраняват интересите ни, при това не само когато те са увредени. Само със съдебно решение например дете може да бъде осиновено, а непълнолетно лице – да се разпореди със свой недвижим имот или банкова сметка. Юристите обясниха разликите в отговорността на малолетните, непълнолетните и на навършилите 18 години.
Учениците запомниха, че всеки човек носи наказателна отговорност. А чрез гражданската отговорност се обезщетяват вреди – имуществени или неимуществени – които са настъпили в резултат от действията ни.
Домакините обърнаха специално внимание на правилата на пътя – включително при каране на тротинетка, колело и мотор. С видеоматериали илюстрираха нагледно ролята на скоростта в пътно произшествие. Със статистика подкрепиха тезата си, че делата, свързани с тежки катастрофи, съставляват съществена част от дейността на съдилищата и прокуратурите в Североизточна България.
Прокурорът и съдията посъветваха младите хора да не търсят пролуки в законите, а да ги спазват. Защото самите те или техните най-близки могат да се окажат в положение на пострадали. Съдия Станчева и прокурор Гамозова призоваха младежите да помнят общия принцип в правото – забраната да се вреди другиму.
11-токласниците засипаха своите домакини с десетки въпроси, свързани с наказателното преследване. В края на двете срещи гимназистите получиха удостоверения за активното си участие и значки с логото на Прокуратурата на Република България.