Международният проект Green-Tex представя устойчиви практики в текстилния сектор на 8 април във Варна

На 8 април българската компания TexCycle,  специализирана в събиране, сортиране и рециклиране на непотребен текстил, ще организира събитие в своята база във Варна, по време на което ще бъдат представени устойчиви практики в сектора. Инициативата е част от дейностите по международния проект Green-Tex, който обединява организации от девет европейски държави и има за цел да насърчи устойчивото управление на текстилни ресурси и да стимулира внедряването на иновации в сектора.

По време на събитието ще бъдат демонстрирани ефективни практики за оползотворяване на текстил и прилагане на принципите на кръговата икономика в индустрията. Участниците ще се запознаят с конкретни примери за устойчиви решения в обработката на непотребния текстил, които могат да бъдат адаптирани и в други региони.

Освен това ще бъде обсъдено влиянието на новите регулации в сектора върху индустриите и бизнеса в България и Европа. В специално организирана дискусия експерти, представители на институции и неправителствени организации ще споделят своите виждания и опит за предстоящите предизвикателства и възможности в текстилния сектор.

TexCycle активно се ангажира по темата с устойчиво управление на текстилни отпадъци. Компанията стартира първата система за разделно събиране на текстил в България и участва в десетки местни и международни инициативи, свързани с развитието на сектора. Това събитие е важна част от усилията ни да популяризираме устойчивите практики в текстилния сектор. В България вече съществуват добри примери за ефективно управление на текстилни отпадъци. В нашата база във Варна има съоръжения за рециклиране, а ние разполагаме и с 320 контейнера за разделно събиране на текстил в 49 общини. През 2024 г. успяхме да съберем 2840 тона текстил, като по този начин с нашия Еко Калкулатор изчислихме, че сме спестили 412 милиона литра вода. Надяваме се, че с участието в международния проект Green-Tex и с това събитие ще можем да продължим да развиваме все повече устойчивите практики в страна ни“, коментира Сирма Желева – мениджър „Устойчиво развитие“ в TexCycle.

Участието на TexCycle в международни проекти като Green-Tex е част от усилията на компанията за насърчаване на устойчивото управление на текстилни ресурси. Тези инициативи създават възможности за обмен на добри практики, внедряване на иновации и подчертават значението на регулациите и устойчивото развитие в Европа.

Освен международните проекти, TexCycle развива и TexCycle Eco Academy – образователна инициатива, посветена на повишаването на осведомеността относно текстилните отпадъци. Академията реализира училищни проекти, които запознават младите хора с основите на кръговата икономика и екологичните практики в текстилния сектор.

Повече за проекта Green-Tex можете да научите на адрес https://interreg-danube.eu/projects/green-tex/

Повече за  TexCycle:

TexCycle предлага цялостни решения за оползотворяване на ненужен текстил, както за производители, така и за търговци и крайни потребители.

TexCycle има дейно участие във водещите местни, европейски и световни рециклиращи асоциации, фокусирани върху намирането на ефективни кръгови решения в сътрудничество с други компании от модната и рециклиращи индустрии.

Повече за TexCycle можете да научите на адрес http://texcycle.com/


viber

Total
0
Shares

Ремаркета под наем във Варна
Подобни статии