Обявяването на частичното бедствено положение, което обхваща територия по крайбрежието на община Варна бе предизвикано от разлива на нефтени продукти между 2-ра и 3-та буна на Варненското крайбрежие, установен в сутрешните часове на вчерашния ден. Решението за извънредните мерки, което влиза в сила от 31 март 2025 година бе взето на заседание на Щаба за изпълнение на областния план при защита от бедствия и авари. Режимът се въвежда със заповед на областния управител Андрияна Андреева със задна дата, за да има възможност да се кандидатства за финансиране от Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Средствата ще са необходими за преодоляване на последиците от замърсяването. Точният им размер ще бъде определен след окончателното приключване на почистването и пълната яснота за разходите, които концесионерът е направил.
Днес преди обед Комисия, водена от зам. областния управител Айрие Ибрямова, в състава на която влизат Дирекция „Морска администрация – Варна“, ГД ”Аварийно-спасителна дейност- ИАМА”, РД «ПБЗН» – Варна, Граничен полицейски участък – Варна, ВМС на Република България, Басейнова дирекция „Черноморски район“, РИОСВ – Варна и Община Варна направиха оглед на крайбрежната зона и морската вода от 4-та буна, до плажа пред бар ”MAZU”. Всяка една от институциите ще обобщи до утре констатациите и ще предложи решение за преодоляване на щетите.
В заповедта на областния управител се посочват и мерките, определени за преодоляване на щетите и превенция на рисковете от ново замърсяване. Сред тях са продължаване на почистването на плажа на втора и трета буна до пълното отстраняване на замърсителите, депониране на събраните нежелани вещества и замърсения пясък на регламентирана площадка за съхранение на опасни отпадъци, разширяване периметъра за наблюдение на засегнатия район на крайбрежието и др.
В изявление за медиите, освен за мерките, определени с въвеждането на частичното бедствено положение за преодоляване на щетите, областният управител специално подчерта, че курортите „Св. Константин и Елена“ и Златни пясъци“ не са засегнати от замърсяване.
Областна администрация продължава активната координация между институциите, които контролират чистотата и опазването както на морските води, така и на брега. Ако се наложи ще се извърша вторично почистване на зони от плажната ивица, от които вече е премахнато първоначалното замърсяване. Мониторингът на засегнатите от разлива зони ще бъде засилен до пълното им почистване. Пробонабирането ще продължи до окончателното разрешаване на възникналата от разлива ситуация и получаване на резултати, които гарантират безопасността и здравето на жителите и гостите на Варна.