Създаването на зоополиция във Варна, която да осъществяват контрол върху посегателствата над бездомни животни, беше във фокуса на днешното заседание на комисията по обществен ред, сигурност и безопасност на движението. Предложението на варненеца Стефан Курдов получи подкрепата на членовете на комисията и на общинската администрация, но всички се обединиха около мнението, че е необходимо да се прецизират детайлите около изпълнението му.
Предложението включва създаването за зоопатрули, които да се състоят от доброволци или общински служители от Дирекция „Управление на сигурността и контрол на обществения ред“. „Идеята е чудесна, но е необходимо е да намерим правилната правна форма това да се случи, особено от хора, които са лично ангажирани с тази дейност и я намират за свое призвание“, заяви зам.-кметът Христо Рафаилов. Той обясни, че Общинска полиция има само охранителни функции и когато се установи жестокост, която е вече в формулирана в Наказателния кодекс, мерките на Общинска полиция нямат никаква стойност. Тя единствено може да охранява мястото на престъплението, допълни зам.-кметът.
Христо Рафаилов заяви, че се подготвя сайт, на който да се подават сигнали за прояви на жестокост и нехуманно отношение към животни. Според него този начин за сезиране на компетентните органи е по-надежден от специализирана телефонна линия и дава възможност за проследяване на сигнала. Освен това на интернет страницата може да се публикува информация как да действаме в подобни ситуации, коментира още заместник-кметът.
По думите му има ръст на кастрациите на бездомни животни. Подобрени са и условията в приюта в с. Каменар, каза още Рафаилов.
Друга тема на днешното заседание на комисията беше предложение на Обединение „Велоплан за Варна“ за създаване на входно-изходни велосипедни маршрути. Има изградени велоалеи в повечето райони на града, но няма обособен нито един входно-изходен маршрут. Това възпрепятства повечето колоездачи да ползват крайградските зони и да достигат до съседни населени места и обекти, а тези, които го правят, са изложени на постоянен риск за живота и здравето си, аргументират се вносителите. Те настояват за начало да има велосипедно свързване с гр. Аксаково и с. Тополи, както и с курортните комплекси край Варна.
Предложението получи подкрепата на членовете на комисията, а преди това беше одобрено и от ПК „Младежки дейности и спорт“.
В дневния ред беше включено и предложение за изграждане на подземни паркинги и гаражи под дворните пространства на варненски училища в централната част на града, но заради много въпросителни, възникнали по време на дискусията в зала „Пленарна“, то беше оттеглено от един от вносителите – общинския съветник Юлиян Минчев.