Илия Коев: Община Варна ще сезира Прокуратурата и ДАНС за разрушаването на бункера на територията на бившия радиозавод във Варна

Община Варна ще сезира Прокуратурата и Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) за действията предприети за разрушаването на бункера на територията на бившия радиозавод във Варна. Става дума за съоръжение за защита на населението, което е въпрос от национално значение, особено във време, в което в близост до територията на България се водят военни действия.

Това коментира заместник-кметът по сигурността и обществения ред Илия Коев, по повод получен на телефон 112 в събота сигнал, че на територията на бившия Радиозавод се извършва разрушаване на обект. На мястото на проверка веднага са изпратени екипи на органите на реда и на общински отдел „Строителен контрол“, които установяват, че верижна техника разрушава западната част на бункерното съоръжение.

Започналите дейности са преустановени от компетентните органи и са извикани собствениците на терена, поясни Коев. По думите му Община Варна е изискала от собствениците на имота „Амура сити“ ЕООД да предоставят още в понеделник пълна документация за извършваните от тях дейности, както и обосновка на основанието за предприетото събаряне на защитното съоръжение.

До настоящия момент при нас не са представени никакви документи от страна на фирмата-собственик на терена, поради което ние ще предприемем необходимите действия и ще сезираме компетентните органи. Смятаме, че обектът е от национално значение за сигурността на гражданите, заяви Коев.

След като компетентните органи се произнесат по казуса, Община Варна ще поиска бомбоубежището да бъде възстановено на 100%, допълни той. Заместник кметът уточни, че бункерът се състои от две нива с обща площ 1013 кв. м, като в обхвата му има „складова база“ на едно ниво със застроена площ 956 кв. м.

По случая Коев припомни, че още през лятото на тази година е получен граждански сигнал, че в район „Младост“ има бомбоубежище, което се руши. Още тогава на мястото е изпратен екип на отдел „Строителен контрол“, който установява, че на терена на бившия радиозавод има съоръжение със специално предназначение.

На място е извикан собственикът на имота – фирма „Амура сити“ ЕООД, който е уверил общинските служители, че не възнамерява да нарушава целостта на бункера и че е наясно с функциите му. Коев посочи, че малко след този случай в Община Варна е постъпило искане на общински съветник да се установи собствеността на бомбоубежището и води ли се то на отчет. В тази връзка Община Варна е изпратила запитване до Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в София с искане за информация, какъв е статутът на съоръжението, каза още заместник-кметът. По думите му в отговор от институцията съобщават, че съоръжението за защита има издаден паспорт, заведен през 1995 г., в регистъра на бившата „Гражданска защита“. В писмото се посочва, че ежегодни проверки са правени до края 2021 г., а през 2023 г. е започната процедура за изваждане на съоръжението от отчет, която не е завършена.

Недопустимо е съоръжение със специално обществено значение в добро състояние да бъде разрушено, подчерта Илия Коев. Заради възникналия казус, по-рано днес беше свикано извънредно заседание на ПК „Благоустройство и комунални дейности“ към Общински съвет – Варна, на което съветниците да се запознаят с детайлите по случая. Обсъждането на единствената точка за събарянето на бункера се отложи за следващото заседание на комисията на 11 декември


viber

Total
0
Shares

Ремаркета под наем във Варна
Подобни статии