Наказателният съдия от Варненския апелативен съд Даниела Костова и консултантът по зависимости Валентин Русимов от Сдружение „Отвори очи“ разговаряха в Белослав с възпитаници от Професионалната гимназия по корабостроене и кораборемонт „Св. Димитър Солунски“. Лекторите в образователната програма „Децата и наркотиците: истина и легенди“ предупредиха учениците от 8-ми и 9-ти клас за рисковете от употребата на упойващи вещества и крайностите, до които човек може да стигне.
„Повечето хора, които идват да се лекуват в нашия център, са започнали с марихуаната, смятана от мнозина за безвредна. Около 90% от тях са развили психически разстройства, предизвикани именно от канабиса“, разказа Валентин. Съдия Костова допълни, че във възрастта преди пълното съзряване на мозъка – около 21-години – организмът е най-силно податлив към развитие на психотични състояния, а точно марихуаната „отключва“ такива. Изключително опасни са синтетичните вещества, в които растенията от вида на конопа са „къпани“.
Гостите на професионалната гимназия обърнаха внимание на още един мит – „всички го правят“. Съвременните млади хора по традиция се опитват да отстояват идентичността и различността си. „Как този стремеж се среща с желанието да угодите на приятелите си и да сте като тях, защо да сте като другите? Защо да подражавате на модел, който е деструктивен? Как да бъдете уважавани, ако сте наркоман“, попита съдията. Вместо това, можете да инвестирате в себе си, като използвате младостта си, за да трупате знания, умения и допълнителна стойност, които ще ви направят ценени. А консултантът обясни, че зависимите са лабилни, избухливи, непредвидими, емоционално осакатени. Кой би искал такъв човек за приятел?
Освен за психическите и социалните последствия, двамата говориха и за здравните, като с видеоклипове онагледиха физиологичните промени, които настъпват след продължителен досег с наркотични вещества.
Слабите хора търсят решение на трудностите си като бягат от тях. Но това не е изход, а отваряне на вратите пред нови проблеми. Защото зависимият първоначално само купува вещества. След това, за да си набави средства за тях, бива принуждаван да ги продава. Често започва да краде и да върши престъпления. Съдия Костова припомни, че в съда може да попадне всеки, който носи дрога, дори само една доза, дори с твърдението, че е за лична употреба. Българският закон не прави разлика в количеството. Но пък наказва. Първия път може да е с условна присъда, но следващия ще е с ефективно наказание. Наказателният съдия сподели, че сред най-тежките в емоционален смисъл дела, които е разглеждала, са тези, в които дрогирани шофьори са причинили смъртта на невинни на пътя. „Тези, които ви продават наркотици, не са благодетели. Те са бизнесмени, които търгуват със смърт“, категорична бе Костова.
Валентин Русимов наблегна на чувството за отговорност. По думите му отговорността е способността да управляваш свободата си. Той даде пример от своята практика – когато човек е бил под въздействието на опиати, е заснет на снимки и клипове, с които е изнудван. Учениците научиха и за дизайнерска дрога, която лишава вземащия я от спомени. Това пък излага момичетата на риск от изнасилване, каквито практики има.
Лекторите посочиха опасностите от новите субстанции. Само за последната година на пазара има 28 нови вещества. 7 от тях се срещат за първи път в страната ни. Във Варна са регистрирани смъртни случаи вследствие на фентанил. Риск представлява и рекламираният като неопасен райски газ. В центъра на Сдружение „Отвори очи“ вече оказват помощ на пристрастени към балоните с диазотен оксид.
Съветът на Русимов и Костова към учениците в Белослав бе да мислят за последствията. Защото тези, които ще страдат най-много от постъпките им, са хората, които най-много обичат.