Студенти от специалност „Съдебна администрация“ на Икономически университет – Варна посетиха Окръжен съд – Варна. Това бе първата среща през новата академична година в рамките на образователния проект „Младите и правосъдието“, по който съдът и университетът си партнират. Младите хора бяха придружени от преподавателя си по „Гражданско право и процес“ от катедра „Правни науки“ – гл. ас. д-р Живка Матеева.
Студентите научиха историята на Окръжен съд – Варна, създаден пред 145 години. С изненада разбраха, че едни от първите председатели на институцията са били такива емблематични личности като Велико Христов, Кръстьо Мирски, Стоян Михайловски и Александър Дякович – автор на първия у нас Наказателен кодекс. Младите хора научиха и кои са били сградите във Варна, в които дълги години се е правораздаването.
Съдебният администратор на Окръжен съд – Варна Мирослава Славчева ги запозна със задълженията на служителите от специализираната администрация. Даде им разяснения как се оформя едно дело и какви действия е необходимо да извърши съдебният деловодител и секретар при образуването на едно дело. „Съдията и служителите работят като екип, разчитат един на друг и отговорното отношение е това, което позволява едно дело да бъде разгледано срочно и качествено“, обясни Славчева. Студените от специалност „Съдебна администрация“ имаха възможност да получат отговори на въпросите, които ги интересуват, а след това да надникват и в служба „Архив“ на съда, където се съхраняват дела на повече от 130 години.
Начало беше поставено и на другата образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Нейната цел е повишаване на информираността на учениците за структурата, функциите и значението на съдебната власт в България. На посещение в Окръжен съд бяха ученици от основно училище „Стефан Караджа“ във Варна. Заедно с техния преподавател Миряна Михайлова децата научиха кой кой е в съда, какви са процедурите в съдебния процес и какво е мястото в съдебна зала на всеки участник в едно дело. Ролята на лектор пое съдия Диана Стоянова от Търговско отделение. Тя им разясни, че съдията е този, който ръководи съдебния процес, а от размера и вида на делото зависи дали той ще заседава сам, или в съдебния състав ще участват още съдии и/или съдебни заседатели. „Съдиите носят черни тоги, а съставът има председател, който е най- старшият в него. Той следи за реда в съдебната зала, задава въпроси на страните, изслушва вещите лица и свидетелите, приема представените доказателства и експертизи“, обясни съдия Стоянова. Учениците от седми клас научиха и какви са протоколните правила, които се спазват в съдебна зала, както и че при навършване на 14 годишна възраст вече могат да носят наказателна отговорност. Запознати бяха също с делата, които са подсъдни на Окръжен съд – Варна за престъпленията, свързани с притежанието и разпространението на наркотици. Получиха ценни съвети какви са предвидените наказания и как едно необмислено действие от тяхна страна може да се отрази на бъдещето им, ако бъдат подсъдими за този вид престъпления. Учениците от ОУ „Стефан Караджа“ имаха възможността да тестват как се променят възприятията им при употреба на наркотици и алкохол чрез симулативните очила, с които разполага Окръжен съд – Варна. Бяха категорични, че уменията им драстично се променят и им е трудно да се справят с елементарни задачи – да вдигнат предмет от земята или да вървят в права линия.
В края на посещението си в Окръжен съд – Варна всички ученици получиха информационни брошури с ценна информация и полезни съвети за това трябва ли да сигнализират и кого при извършено престъпление, както и кои са органите на съдебната власт у нас.
Окръжен съд – Варна повече от 10 години работи с учениците във Варна по различни образователни програми, които целят създаване на правна култура в подрастващите и разширяване на познанията им за съда. Само за миналата година съдът имаше възможност да обхване чрез проектите си за правна грамотност над 1450 деца от Варна.