20 години от откриването на Американския център в РБ „Пенчо Славейков“

Заместник-кметът Павел Попов и новият директор на общинската дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева присъстваха на откриването на изложбата „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. С нея беше отбелязана 20-годишнината от откриването на Американския център в институцията. На събитието присъства още аташето по културата и образованието на Посолството на САЩ у нас Ерик Брасил.

Изложбата представя архивни документи, както и фотографии, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. По данни на посолството в нея ежегодно се включват около 4 000 възпитаници на различни български университети или общо 120 000 студенти през годините от създаването й.

Павел Попов отбеляза, че през изминалите десетилетия е изминат дълъг път в отношенията между България и САЩ. В началото на 21 в. възможността да се докоснеш до Америка беше изключително преживяване, което се случваше на много малко хора и имаше формиращо влияние. Сега вратите са толкова широко отворени и двете държави са толкова близки, че влиянието между нашите култури е вече взаимно, а не едностранно. За нас е особено важно да държим тези врати отворени и да не гледаме на САЩ като на екзотично място, където попадат малцина, каза още Попов.

Специално място в изложбата е посветено на Хенри Шумейкър – пълномощен министър на САЩ в България в периода 1930-1934 г. и голям почитател на българската култура и фолклор. Именно неговото име носи Американският център във Варна. Той е открит през 2004 г. с подкрепата на Посолството на САЩ.

Центърът е средище за хората, които имат интерес към американската история и култура. В него се провеждат срещи, конференции, уъркшопи и изпити. През изминалите 20 години са реализирани редица проекти, последният от които е насочен към кариерното ориентиране на лидерите на бъдещето от поколение “Z”. В него са включени не само млади хора от Варна, но и от по-малки общини като Бяла, Суворово, Вълчи дол и Долни чифлик. Работи се още с бежанци и лица от малцинствените групи, отбеляза директорът на библиотеката Радка Калчева.

Американският център е създаден, за да насърчава връзките между България и САЩ, да обединява хората и да бъде мост между нашите култури, отбеляза Ерик Брасил. По думите му пространството дава добра възможност младите хора не само развиват знанията си по английски език, но да добият умения в областта на финансовата и дигиталната грамотност, критично мислене, STEАM обучение и други важни за бъдещото им развитие умения.

Гостите на събитието се запознаха с и роботчето Емма –новият „библиотекар“ в екипа на РБ „Пенчо Славейков“. То също е част от проекта „STEAM кариерно ориентиране за лидерите на бъдещето от поколение “Z”, подкрепен от Посолството на САЩ в България.


viber

Total
0
Shares

Ремаркета под наем във Варна
Подобни статии