От година охранителните канали, дерета и канавки на територията на район „Аспарухово“ не са почиствани. Това стана ясно на днешното заседание на ПК „Благоустройство и комунални дейности“, на което беше поставен въпросът за тяхното състояние, проводимост и чистота.
„Последното почистване на тези канали и дерета, и то само на 5 от общо 15 на територията на района, е извършено през ноември миналата година, което е крайно недостатъчно. Необходимо е те да се почистват поне два пъти годишно, а най-добре да е четири пъти. От огледите, които правим, е констатирано, че има много пораснала растителност, наноси, битови отпадъци, което при едни по-обилни валежи ще затрудни преминаването на водата“, заяви в зала „Пленарна“ районният кмет Ивайло Маринов. Той припомни, че охранителните канали бяха изградени след голямото наводнение през 2014 г. „Те са изключително необходими и трябва да бъдат почистени. Неглижирането на въпроса ще доведе до по-сериозни проблеми“, изтъкна Маринов.
След това пред съветниците беше изчетен отговорът на Христо Рафаилов, зам.-кмет на община Варна, по казуса. В него се казва:
„Във връзка с ограничения финансов ресурс общинската администрация ще възложи почистване на критични участъци от дерета, отводнителни и охранителни канали, разположени на територията на община Варна. Съобразно това е изготвено възлагателно писмо за провеждане на конкурентен избор по Рамково споразумение за сключване на договор за почистване на участъците, което е изпратено до ОП „Инвестиционна политика“ за провеждане на процедурата“.
В документа се посочва още, че „в район „Аспарухово“ е предвиден за почистване обект „Канавки, успоредни на ул. „Южен залив“ – 14 броя“, чието запушване създава предпоставки за оводняване на ул. „Южен залив“ и възпрепятства движението по тротоара и пътното платно“.
„При наличен финансов ресурс в бюджета за 2025 г. ще бъдат възложени за основно почистване останалите обекти, разположени на територията на община Варна“, се казва в заключение в писмото.
На днешното заседание беше решено да се удължи срокът на действие на подкомисията към ПК „Благоустройство и комунални дейности“, която беше създадена за проучване на възможностите и добрите практики за поставяне на подземни контейнери на територията на община Варна. Подкомисията ще продължи да съществува до „изпълнение на поставените задачи и достигане на заложените цели“. Съветниците гласуваха и допълнение на целите пред подкомисията. Тя ще трябва проучи също възможностите за изграждане на видеонаблюдение на надземните контейнери във Варна.