Обществените тоалетни да се ползват безплатно от жителите и гостите на Варна. Това предложение на групата на „Възраждане“ получи подкрепата на членовете на ПК „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“.
На територията на община Варна има 21 обществени тоалетни. 10 от тях преди години са били дадени на концесия, която отдавна е изтекла, но обектите продължават да се стопанисват срещу месечен наем. Общата сума, която общината получава, е в размер на малко над 920 лв. с ДДС на месец, стана ясно на днешното заседание на комисията.
Предоставянето на обществените тоалетни за безвъзмездно ползване няма да има негативен ефект върху общинския бюджет, смятат вносителите. Тяхната идея е Община Варна сама да стопанисва обектите.
Членовете дадоха положително становище на предложението и го препратиха към постоянната комисия по собственост и стопанство.
Сред темите на заседанието бе и подобряването на велосипедното движение в града. С пълно единодушие беше одобрено предложението на „Възраждане“ в Генералния план за организация на движението да бъдат заложени нови велоалеи. Съветниците от групата предлагат нови трасета да бъдат изградени по бул. „Владислав Варненчик“ (от „Елдом“ до кръговото кръстовище за с. Тополи), по целите булеварди „Атанас Москов“, „Девня“, „Република“, както и по бул. „Христо Ботев“ до началото на Аспарухов мост. Нови велоалеи да има също по Аспарухов мост до входа на кв. „Аспарухово“, по бул. „Първи май“ до кв. „Галата“ и по крайбрежната алея „Кап. Георги Георгиев“, предлагат още вносителите.
Съветниците одобриха и изготвянето на подробен велосипеден план на община Варна. Предложението е на граждански организации, които настояват в документа да бъдат заложени всички необходими условия за качествено планиране и изграждане на велосипедната мрежа, конкретни цели за постигане, както и съпътстващи мерки.
Членовете на комисията дадоха съгласието на кръстовището на бул. „Владислав Варненчик“ с ул. „Георги Бенковски“, от източната страна на булеварда, да бъде положена пешеходна пътека. Одобрено бе и поставянето на изкуствени неравности по ул. „Зевс“ в селищно образувание Добрева чешма. Съветниците приеха също предложението на техния колега Евгений Станимиров да се предприемат мерки по обезопасяване на пътен участък в местност Ракитника.
В дневния ред фигурираше и предложение за провеждане на информационна кампания „Ефективно движение в трафика“. То е на общинския съветник Давид Киркоров, който на база чуждестранния опит предлага да се обясни на шофьорите предимствата и необходимостта от престрояване най-отпред или т.нар. метод на ципа при ремонтни дейности. Т.е. при стеснения вследствие на въведена временна организация на движението водачите да се престрояват непосредствено преди затворената лента за движение, а не по-рано. Според изследване, проведено в Минесота, САЩ, методът на ципа редуцира задръстванията с до 40% и намалява напрежението между водачите. Предложението получи подкрепата на членовете на комисията.