Министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и председателят на борда на директорите и главен оперативен директор на „Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка“ Петър Новотни подписаха допълнително споразумение за доставка на още 5 електрически мотрисни влака. Церемонията се проведе в сградата на Министерството на транспорта и съобщенията, в присъствието на Н.Пр. Мирослав Томан, посланик на Чешката република в София.
Министър Стоянова благодари за изключително бързата реакция при оползотворяване на възможността, която предоставя договорът с чешкия консорциум за поръчка и доставка на нови влакове. „Всички знаем каква огромна нужда има българската железница от нов подвижен състав и трудностите, които срещаме по неговото осигуряване“, заяви транспортният министър. Красимира Стоянова посочи, че Европейската комисия за първи път приема финансирането на железопътен подвижен състав да бъде осигурено от Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
„Предложението ни е допълнителните мотриси да обслужват пътниците по натоварените направления в Северна България – Русе-Варна, Варна-Горна Оряховица-Мездра, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман“, каза министър Стоянова. Тя подчерта, че през 2026 г. всички ще бъдем свидетели на обновяване на железопътния състав, осигурявайки 25 нови електрически мотриси „Шкода“.
Посланикът на Чешката република Н.Пр. Мирослав Томан изтъкна, че ще бъде осигурено най-доброто качество на влакове, каквото предоставя Република Чехия. „Вярвам, че тази сделка ще даде възможност за нови съвременни мотриси, защото това е крайно необходимо“, допълни още той.
По думите на главния оперативен директор на консорциума „Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка“ Петър Новотни допълнителната доставка на влакове не е само повод за гордост, а и задължение, предвид високите стандарти, които поддържа чешката компания. „Радвам се, че се намериха възможности за финансиране на този договор и благодаря на всички, които направиха това споразумение реалност“, заяви Новотни.
Стойността на новите 5 електрически мотрисни влака е 127,8 млн. лева без ДДС. Договорът включва и поддръжка за 15 години, както и обучение на персонала. Новият подвижен състав е с капацитет от минимум 300 седящи места и скорост до 160 км/ч. Срокът за доставка е 2 години, а финансирането се осъществява по Приоритет 3 „Подобряване на интермодалността, иноваци, модернизирани системи за управление на трафика, подобряване на сигурността и безопасността на транспорта“ на Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.