Три билборда с дигитална живопис са възправени в центъра на Варна. Видяхте ли ги? Запитахте ли са какво е това?
На тях няма надпис и лого, те не искат и не казват нищо. Съществуват в експерименталната си свободата.
Мигновеното забелязване. Хвърлен поглед. Трансформирана градска среда.
Каним ви на разговор-разходка с авторът, който ще ни разкаже за ефимерният живот на градското изкуство, фракталната геометрия на Беноа Манделброт и колко голямо е голямото изкуството.
Веселин Димов, посочван от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция „Живопис в градска среда“ – експонира свои творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Акцията се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд “Култура” на Община Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали – геометрични модели на повтарящи се структури. Локациите на билбордовете са в централната градска част на кръстовищата на бул. „Княз Борис І“ с ул. „Найден Геров“, бул. „Христо Ботев“ с бул. „Съборни“ и бул. „Христо Ботев“ с ул. „Д-р Пискюлиев“.
Бащата на „неконвенционалното“ изкуство у нас, Веселин Димов, продължава да търси различното и да предизвиква себе си, публиката, а дори и самото творчество.
Веселин Димов:
Изнасям резултатите на сцената, споделям ги след двадесет години търсения. Публично и в градска среда.
1. Живописта, както знаем, е интериорно изкуство. Дори и картините от пленерите са мислени като част от интериор.
2. Компютърът е инструмент, така както пианото и цигулката.
3. Известните ми проекти са експерименти в открито пространство – „Терен и конструкции“ 1982, „Воден змей“ 1983, така че „Живопис в градска среда“ е същата посока.
4. Самото живописване в този размер е предизвикателство. Ако и да ползвам комерсиално съоръжение, проектът е творчески и без компромиси.
5. Аз съм достатъчно добър и известен художник, за се нуждая от провокации с цел „да ме забележат“. Видях, че работите ми стоят професионално. Така че, рискът е от предварителни и преднамерени представи.
6. „Живопис в градска среда“ е иновативен подход за създаване на артистична и цветна обществена среда.
7. Представяне на дигитална живопис, или пък „изящно изкуство в открито пространство“, или пък върху билборд не е ежедневно събитие.”
Акцията с билбордовете предшества голяма изложба на Веселин Димов, която предстои да бъде открита на 15 ноември в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна.
Билбордовете могат да се видят на локациите в централната част на Варна за рекламен период от 2 седмици – от 28 октомври до 9 ноември 2024 г.
*Локациите на билбордовете са в централната градска част на кръстовищата на бул. „Княз Борис І“ с ул. „Найден Геров“, бул. „Христо Ботев“ с бул. „Съборни“ и бул. „Христо Ботев“ с ул. „Д-р Пискюлиев“.
Събитието се реализира с подкрепата на Фонд Култура, Община Варна.