Технически университет – Варна участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се провежда в периода 24–27 октомври 2024 г. Университетът представя иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите могат да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. Специално участие в събитието има и Научноизследователският институт към ТУ – Варна, ръководен от доц. д-р инж. Галина Илиева, с активното съдействие на доц. д-р инж. Соня Въчинска, ръководител на секция по ПН 5.1 „Машинно инженерство“ към НИИ.
В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра „Автоматизация на производството“. Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.
Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра „Механика и машинни елементи“, част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема „Дроновете в помощ на земеделието“. Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.
Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция „Образование и младежки дейности“ в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на „Мениджър за един ден“ в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.
Участието на ТУ-Варна и Научноизследователския институт подчертава важната роля на висшето учебно заведение в развитието на научния потенциал на региона и привличането на млади таланти към STEM дисциплините.