На 6 и 7 септември 2024 г. уникалният фестивал REBEL REBEL ще се завърне за четвърта поредна година, за да предложи на почитателите на алтернативната музика незабравимо двудневно събитие на брега на Черно море. Провеждан на живописната локация Menthol Beach Bar, фестивалът ще събере водещите имена на българската независима сцена, включително ЦАР ПЛЪХ, ALI, HEPTAGRAM и WOOMB. Този път REBEL REBEL обещава да донесе нова вълна от енергия и творчество, предлагайки изключителни музикални преживявания в поразителната атмосфера на морския бряг.
Двудневно събитие на открито на морския бряг във Варна на 6 и 7 септември
Повече информация за фестивала и участващите групи може да намерите на официалния сайт на Projector Plus.
За да разберем по-добре какво означава участието във фестивала за една от тези групи, разговаряхме с Христо Йорданов от WOOMB. В интервюто той споделя как за тях REBEL REBEL е уникален шанс да се представят пред нова публика в Варна и как тяхната интензивна и емоционална музика е отговор на съвременния живот. Христо разказва и как алтернативната сцена в България започва да се утвърдва, как се справят с предизвикателствата на независимата музика и каква енергия и искреност се стремят да предадат на живо. Неговите наблюдения и лични преживявания осветяват не само техния творчески процес, но и по-дълбоката динамика на независимата музикална сцена в страната.
Билетите за REBEL REBEL By The Seа Edition, които можете да закупите в мрежата на Ticket Station.
Какво означава за Вас да бъдете част от фестивала REBEL REBEL?
За нас това е шанс най-вече да излезем за първи път пред варненска публика. Да разберем как песни, които досега сме свирили другаде ще бъдат посрещнати от хора, които ще ги чуят за първи път. Тези реакции им дават нов живот отново и отново.
Какво Ви вдъхновява да създавате интензивна и емоционална музика? Какво Ви мотивира да започнете да създавате авторска музика?
На този етап музиката ни е отговор на всичко, което се случва в и около нас. Преработваме живота през правенето на музика. Повечето процеси естествено ни водят към това да създаваме в една стая заедно и да общуваме през звука. Това е и първото нещо, което ни свърза и е спойката на връзката ни.
Какво Ви вдъхновява в алтернативната сцена в България и къде виждате мястото на независимите артисти на тази сцена?
Постепенно започва да се усеща формирането на общество и колективно себеусещане на местна почва. Намираме приемственост и топлота на всички нива, което ни радва. Бавно, но сигурно се откроява и промяната във възприятието на публиката към тази музика, която не е непременно част от мейнстрийма.
Как се чувствате на живо пред публика и каква е енергията, която искате да предадете по време на концертите Ви?
Както всеки друг изпълнител би казал: всеки концерт е напълно различен. Всяко излизане на сцена се усеща като първия път, в който го правим. И има толкова много необясними и за нас фактори. Не мислим за това каква енергия искаме да предадем, а може би се стремим към искреност и откровенност. В моментие, в които постигаме това, всичко останало си идва на мястото.
Какви предизвикателства срещате, за да бъдете част от независима музикална сцена в България? Как успявате да запазите креативността и мотивацията си?
В момента се опитваме да разбием клишето, че музиката не е нещо от което човек може да се издържа. Не само тук стрийминг платформите работят за всички освен за създателите… Следователно единственият източник на приход остават концертите и евентуални мърч продажби. Опитваме са да пренапишем тези дефиниции, което е сложен и бавен процес.
Кои са Вашите музикални идоли?
Неотдавна разбрах, че някои аналогови синтезатори могат да улавят звуците, които издават гъбите.
Имате ли послание, което искате да предадете на младите музиканти, които тепърва навлизат в независимата сцена?
Това да си независим артист тук, но не и не само, е избор, който човек прави веднъж, но живее с него всеки ден.
Споделете с нашите читатели интересна или забавна случка, която сте преживели по време на концерт или турне?
Когато навлезеш в света на създаването, издаването и представянето на музиката (а за нас той е все още нов и пълен с предизвикателства), буквално всичко е ново, и малко вълнуващо, и малко плашещо.