Умните технологии са нещо изключително вълнуващо и ние от Община Варна споделяме вашето вълнение. Постоянно се питаме обаче, наближава ли моментът, в който технологиите ще бъдат сравними с вашия интелект. Важно е да определим границата, възможно ли е машините наистина да бъдат умни и какво е това, което ни отличава нас, хората. Според мен отговорът се крие в това, че единствено хората разбират какво да правят със своето знание. Хората чувстват всичко около себе си като предизвикателство и именно това преживяване стои в основата на създаването на умните технологии. Дори един ден да не можем да различаваме между способностите на изкуствения и естествения интелект, човешкото преживяване е това, което ни прави необходими в определянето и решаването на проблемите. С тези думи заместник кметът по образованието Павел Попов, откри Втората ученическа конференция Varna Smart Challenge.
Във форума с проекти участват ученици от три варненски училища – Професионална гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“, Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Академик Благовест Сендов“ и III ПМГ „Академик Методий Попов“. На конференцията децата представят разработките си в различни направления, сред които „Предприемачество“, „Културни мостове“, „Техника“ и др. Основен фокус в тазгодишното издание е поставен върху програмата „Еразъм“, професионалното управление на проекти и прилагане на добри практики по нея.
По време на събитието заместник-кметът Попов подчерта, че екипът на Община Варна истински разчита на това, че е обграден от умни и умели в намирането на решения хора. Чувствам се обнадежден, че във Варна растат млади и интелигентни таланти, които да застанат на преден план за преодоляване на предизвикателствата пред града, завърши той.