Наказателният съдия от Варненския апелативен съд Светослава Колева и консултантът по зависимости в Сдружение „Отвори очи“ Валентин Русимов разговаряха с гимназисти от Частно средно училище „Аз съм българче“. Това бе последното за тази учебна година посещение в училище на образователната инициатива „Децата и наркотиците: истина и легенди“.
През изминалите 8 месеца обхванахме над 1200 деца от Варна, Девня, Вълчи дол, Звездица, Белослав, Приселци, Старо Оряхово. Проведохме срещи и с близо 100 родители. От страна на съда в проекта участваха неговия председател Ванухи Аракелян и съдиите Светослава Колева и Даниела Костова. Те, заедно с Валентин Русимов и Мария Зафирова работят за тази кауза напълно безвъзмездно и доброволно. Между октомври 2023 г. и май 2024 г. посетиха 28 училища.
Апелативен съд – Варна сърдечно благодари на своите партньори от „Отвори очи“ – Вальо и Мария, без чиято честност, откритост, себеотдаване и самоотверженост тези срещи не биха били така въздействащи и ефективни.
В училище „Аз съм българче“ лекторите бяха посрещнати от ученици от 7-ми до 11-ти клас. Те научиха кои са най-често разпространяваните митове и заблуди за наркотиците, какви са вредите и последствията от тяхната употреба, както и престъпленията, които почти неминуемо следват.
Любопитството в младежка възраст лесно води до навик. Той пък създава илюзията, че наркотиците са решение за проблемите. Всъщност единственото, което дават, е моментно откъсване на действителността, увери Валентин Русимов. И сподели: „Изгубих 6 години да си мисля, че съм гангстер и това е много готино. Не правете като мен!“. Съдия Колева допълни, че зависимостта е болест, която макар да има различни изражения при различните хора, без съмнение руши организма им, тъй като променя биофизиката. „Пътят напред с дрогата изглежда лесен, забавен и приятен, но назад към нормалното е изключително труден, самотен и скъп“. Тя разказа, че пред очите й в съдебната зала масово се изправят млади хора на възраст между 20 и 25 години, много от тях – вече зависими наркоразпространители, с присъди и обречено на затвор бъдеще. Влизането в криминалните среди е неизбежно, тъй като тийнейджърите лековерно попадат в тази спирала, подмамени от уверенията, че хем ще имат постоянно „стока“ на разположение, хем от разпространението й ще вадят пари. „Единственият начин тази верига да бъде прекъсната е да не ставате част от нея – като донори на престъпния свят“, категорични бяха двамата лектори. Наказателният съдия разкри причината за легализирането на марихуаната в някои страни – не защото канабисът е безвреден, а защото целта е държавата да генерира част от средствата от продажбите. Тя даде пример и с американския щат Орегон, където държането на наркотици за лична употреба увеличи смъртността след употреба на фентанил с над 500%. /още по темата тук: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0jmdsT2HfeMmqn9t2TWFpUFPTLwPzpRoYMiVBy4zJmKiCdnv5deH9ZF3FJahWremJl&id=61555251751919 /
У нас държането и на една доза е престъпление. Разпространението, дори под формата на почерпка, също се преследва по Наказателния кодекс. Така че „когато животът ви отведе до избора „да пробвам или не“, убедено отвърнете с „не“, единодушни бяха съдия Светослава Колева и консултантът Валентин Русимов.