Варна отбеляза 24 май с многохилядно шествие

Един от най-българските празници – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, беше отбелязан във Варна с многохилядно шествие днес. В него се включиха деца, ученици, студенти, преподаватели и родители. Варненци и гости на града наблюдаваха с вълнение традиционния парад, който пое от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“ и премина по централните булеварди на морската столица.

Създаването на българската азбука е един от най-важните моменти от нашата история. Тя ни носи гордост от това, че като българи сме допринесли за развитието и многообразието на света. Кирилицата определя нашата идентичност, крепи ни обединени, но и уникални в своя принос към европейската цивилизация, каза в приветственото си слово кметът на Варна Благомир Коцев. Той се обърна специално към най-малките с посланието да ценят кирилицата, да използват буквите и думите умело, грамотно и отговорно.

Сред официалните лица на празника бяха областният управител проф. Андрияна Андреева, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, заместник – областните управители Изабела Иванова и Огнян Рачев, земeстник-кметовете на Община Варна Снежана Апостолова, Павел Попов и Илия Коев, районни кметове, директорът на Регионалния инспекторат по образованието – Варна д-р Ирена Радева, народни представители, общински съветници, общественици и духовници. На официалната трибуна бяха поканени също носителите на тазгодишната Награда “Варна“ в областите на образованието, науката и културата.

Пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“ под звуците на националния химн в изпълнение на представителния духов оркестър на Военноморските сили бяха издигнати българският трибагреник, знамената на Европейския съюз и на община Варна. Над 700 деца от сборна формация от танцови състави от целия град изпълни фолклорна програма. За първи път беше представен и „Танц на буквите“ с участието на студенти от Техническия и Медицинския университет. В небето над централния площад полетяха балони с буквите от българската азбука.

Празничното шествие поведе духовият оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ с химна на светите братя „Върви, народе възродени…“. В традиционния парад на местните културни и образователни институции преминаха общо 121 блока на 63 училища и центрове за подкрепа на личностното развитие. В тържествения поход се включиха също 51 детски градини, 5 висши учебни заведения и общ блок на варненските културни дейци. Финал на шествието сложи маршът на курсантите от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, а празничната програма завърши на входа на Морската градина с вито хоро, поведено от танцьорите от Фолклорен ансамбъл „Варна“.

В морската столица традицията да се чества 24 май като празник на българската просвета и култура има над 150-годишна история. На 11 май 1862 г. пред множеството, събрано в новопостроеното централно българско училище на ул. „27 юли“, архимандрит Филарет за първи път произнася слово във възхвала на Св. Св. Кирил и Методий. Така започнала традицията всяка година на този ден варненци да отдават почит към делото на светите братя.


viber

Total
0
Споделяния

Ремаркета под наем във Варна
Подобни статии