Концерт на Красимира Стоянова на 28 май

Цикълът концерти „Людмил Ангелов и приятели“, реализиран с Държавна опера Варна, завършва през май със специалното участие на оперната прима Красимира Стоянова.

В камерния концерт с красив песенен репертоар на 28 май в ГХГна Варна  световноизвестното сопрано и прочутият пианист ще поднесат на публиката творби на Лист, Берг, Вагнер, Малер и Шопен.

За камерната музика Красимира Стоянова казва, че е първата ѝ певческа любов, защото с нея започва артистичната ѝ кариера. „Камерната музика е специален и съкровен момент, в който артистът е сам (в случая ще сме двамата с Людмил Ангелов) и той реазказва истории – това са малки новели, разкази, отразени във всяка песен. Все едно се намираме в изложбена зала и наблюдаваме картини с различно внушение. Те могат да бъдат осветени различно – да речем, че певецът е светлината за една картина, той трябва да я освети по различни начини, за да се видят нейните нюанси. Обичам камерната музика, защото тя е нещо много елегантно като музикална мисъл, като музикална фраза“, признава българката, аплодирана на най-престижните сцени.

Програмата на концерта е подбрана първоначално от изпълнителите за участие в традиционните годишни концерти с немска музика, организирани от Франко Бенедети в Милано. Впоследствие Людмил Ангелов и Красимира Стоянова решават, че трябва да го представят и на българската публика.

„Когато последния път с Людмил имахме концерт тук, във Варна, ни направи впечатление, че варненската публика и изобщо публиката, която присъства на тези концерти, е много будна, много съзнателна по отношение на камерната музика, има отношение към тази музика. Включили сме Вагнер с песните, написани по стихове на Матилда Везендонк – доста прогресивна за времето си личност. Вторият композитор е Албан Берг с неговите „Седем ранни песни“ – те са от съвсем ранния му период, когато е писал импресионистично, дори романтично. Великолепни творби, много изобразителни, чувствени, задълбочени, с типичните за епохата на ранния XX век нотки на трагичност, на възхищение от природата, на дълбоки несподелени чувства. Като трети блок в програмата ни присъстват песните на Густав Малер, изключително известни в света на камерната музика. Малер е много голям песенник и симфоник, а тези песни имат определено акварелистично звучене и много приятно гласоводене“, обяснява пристрастно оперната прима, чиято вокална техника музикалната критика смята за съвършена.

28 май, 19.00, Градска художествена галерия – Варна


viber

Total
0
Shares

Ремаркета под наем във Варна
Подобни статии