Тази вечер е Сирни заговезни – последната неделя преди Великия пост, в която се ядат блажни храни (млечни, яйца и риба). От утре започва Великият пост, завършващ в навечерието на Великден – Възкресение Христово.
Телесната (физическата) промяна може да настъпи с промяната на храните (да са постни), облеклото (да е скромно, а не предизвикателно), действията си (въздържание в семейния живот и в отношението към околните). А духовната промяна трябва да започне от възприемане на друга мисловна нагласа, която се нарича покаяние: да приема, че в поведението ми наистина има много пропуски и нередности, които трябва да се постарая да изправя.
Сутринта на Сирни Заговезни се запалват огньове на най-високото място в селото. Вярва се, че докъдето стига светлината на огъня, дотам ще има плодородие. Запалва се слама и се прескача за здраве. Децата и младежите извършват ритуално очистване на нивите, за да донесат голям берекет.
Днес се събират млади и стари, за да си кажат от сърце: „Простено, прости!“. Днес е нужно да поискам прошка от всички, с които общувам или които дори от разстояние съм засегнал с нещо (дума или действие). Това означава да живееш като християнин.
Сирни Заговезни е винаги седем седмици преди Великден. На този ден Църквата призовава вярващите да пречистят душите си, да изпълнят с мир и любов сърцата си, за да посрещнат Възкръсналия Христос.
В българската народна традиция празникът обозначава границата между зимата и пролетта.