Кметът на Варна Иван Портних участва в международен форум за предприемачи „Start for Future: Среща на върха 2023“, чийто домакин е Икономическият университет в града. Организатор е Дълбоко технологичен иновационен порт – Варна, създаден по инициатива на университета и „Джуниър Ачийвмънт България“. В събитието участваха още министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, заместник-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, ректорът на Икономическия университет проф. Евгени Станимиров, представители на академичната общност, бизнеса, стартъп общност, както и представители на деветте иновационни долини в Европа – Варна, Мюнхен, Гент, Саламанка, Солун, Атина, Клуж-Напока, Тузла, Авейро. Основната цел на инициативата е да превърне Варна в притегателен център за създаване и внедряване на дълбоко технологични иновации, които да помагат за подобряването на социално-икономическото развитие на региона, България и Европа.
Варна показва успешен модел на обединение на бизнеса, образованието и науката. Убедени сме, че младите образовани хора са истинският капитал на града ни и се гордеем със своите шест университета и над 35 000 студенти, отбеляза по време на срещата кметът Иван Портних. Той припомни, че добрият пример започва още от 2017 г., когато Варна бе избрана за Европейска младежка столица, както и с подписването на меморандума „Варна – град на знанието“, който обединява бизнес, учебни заведения и администрация. Кметът Иван Портних посочи още, че въпреки всички предизвикателства, в процеса на създаване на успешни екосистеми са направени много сериозни крачки напред и форумът за предприемачи „Start for Future“ е прекрасна платформа, в която да бъдат обменени идеи с представители на цяла Европа. „Всички заедно гледаме в една посока и имаме основна цел да осигуряваме на младите среда за работа и растеж, а чрез тях да се развиват градовете на базата на иновативни, зелени и устойчиви решения, посочи още той.
Министерството на иновациите и растежа (МИР) ще подкрепи връзката между наука и бизнес по новата Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027 г. (ПНИИДИТ) с бюджет 2,14 млрд. лв., каза и министърът на иновациите и растежа Милена Стойчев.
Като част от програмата на международното събитие беше бъде представена дейността на първия български Дълбоко технологичен иновационен порт, както и тази на партньорските му организации.