Варненският апелативен съд и Апелативната прокуратура символично отвориха вратите на Съдебната палата по повод Деня на Конституцията на Република България – 16 април. Акцентът, който домакините – наказателният съдия Светослава Колева и прокурор Стефка Якимова поставиха пред гостите си от СУ „Димчо Дебелянов“, бяха тежките престъпления, свързани с наркотици.
„В тази съдебна зала пред нас са се изправяли подсъдими, които също като вас са си казвали „на мен никога не може да се случи“. Виждали сме хора, разрушили живота си, които са започнали с израза „само да пробвам“. С тези думи съдия Колева насочи вниманието на учениците от 10-ти и 11-ти клас към вредата от употребата на наркотици. Онагледи казаното с клип с анимирани снимки на мъже и жени, показващ видимата промяна във външния им вид, настъпила скоро след пристрастяването им. Съдията от Апелативния съд обясни, че зависимост започва да се развива още след третата „проба“. „Дозата бързо се увеличава и човек попада в спирала, която унищожава живота му: остава без образование и работа, без семейство, прибягва до кражби, върши престъпления. И става част от мрежата на дилъра“, разкри професионалния си опит съдия Колева.
Докато с употребата на алкохол при шофиране, законодателят е предвидил максимален праг на допустимост, при опиатите изискване за концентрация няма. Дори 10 дни по-късно, независимо от вида на приетата дрога, тя оставя следи в кръвта, които са доказателство в наказателния процес.
Прокурор Якимова допълни, че ако шофьор бъде спрян за проверка и извършеният тест докаже употреба, следва отнемане на шофьорската книжка, повдигане на обвинение, предаване на съд и осъждане. „Изключително зле е да започнете житейския си път с осъждане, защото почти за всяка работа е нужно свидетелство за съдимост. Всеки работодател ще предпочете да назначи служител с чисто съдебно минало, независимо колко отлични са останалите ви качества“, обясни представителят на държавното обвинение. А присъдата, дори условна или тази, за която е настъпила реабилитация, оставя белег за цял живот. Той се взема под внимание и при всяко следващо изправяне на обвиняемия пред съда.
Двамата представители на съдебната власт обясниха, че няма юридическо понятие „лична употреба“ или „минимална доза“. Прокурорът посочи предвидените от закона наказания за притежание, разпространение, отглеждане и шофиране след употреба на упойващи забранени вещества. Съдия Светослава Колева и прокурор Стефка Якимова увериха, че наркотичните престъпления не остават незабелязани, лесно се разкриват и доказват, а делата приключват бързо.
Учениците проявиха интерес към обсъжданите теми и зададоха въпроси, свързани с наказателното преследване. Те получиха удостоверение за участие в Деня на отворените врати и се снимаха за спомен. „Нека не се виждаме в съдебната зала един срещу друг, а като колеги-юристи – в ролята на адвокат, прокурор или съдия“, пожелаха домакините на младите хора.