За създаването на обща стратегия и обща платформа за утвърждаване на Бранд България се договориха министрите на туризма д-р Илин Димитров, на културата проф. Велислав Минеков и на земеделието Явор Гечев на работна среща, чийто домакин бе министърът на културата. В разговора се включиха заместник-министрите на културата Пламен Славов и на земеделието Георги Събев.
Като част от непосредствената работа по обединените действия на трите министерства е и създаването на единен дигитален пътеводител, който ще посреща всеки, влязъл в пределите на страната ни – електронна карта на България. Тя ще обединява различни елементи на туристическата услуга и продукт – като културни и винени маршрути, фермерски пазари, развиващи местните общности, значими природни обекти и знакови забележителности от културно-историческото ни наследство, които представляват интерес за всеки гост на дестинацията.
В падащо меню на картата ще са интегрирани разнообразни функции и възможности за достъп до повече информация, която да позволи лесно планиране на кратки посещения – транспортна свързаност, правене на резервации, закупуване чрез QR код на билети за музеи, галерии, концерти и разнообразни събития, виртуални видео-разходки, подготвени от екскурзоводи или блогъри, фотографи и пътешественици, както и още много други възможности, които могат да бъдат надграждани във времето и в по-дългосрочен план. Освен трите министерства, в проекта ще се включат различни институции и обществените медии.
Министрите на туризма, на културата и на земеделието Илин Димитров, проф. Минеков и Явор Гечев обсъдиха начините как чрез картата дестинация България да бъде представена по най-добрия, ефективен и атрактивен начин. Министър Гечев предложи към картата да бъдат включени традиционни храни и български вина със защитени наименования за произход, които често съвпадат с имената на населени места. Към тях ще бъдат включени и продукти, които по идея на Министерството на земеделието ще бъдат брандирани като манастирски и с идентификация на Българската православна църква. Това, от своя страна, може да се превърне в огромен магнит за привличане на туристи и развитие на регионите, тъй по информация на Министерството на земеделието, търсенето на традиционната местна храна е изключително стабилна тенденция в България.
В продължение на предишни разговори, министрите обсъдиха и уеднаквяването и брандирането на протоколните подаръци – специално етикетирано, типично за България вино, реплики на древни тракийски съкровища и други ценни артефакти от нашите земи, най-старото в света обработено злато – Варненското златно съкровище и др., които ще представят богатото културно-историческо наследство на страната ни.
Реплики на тези забележителни предмети, както и изображения на обекти на културното материално и нематериално наследство под егидата на ЮНЕСКО, ще посрещат и гостите на международните ни летища. Идея, която министър Димитров представи пред колегите си, след като по-рано тя беше обсъдена с летищните оператори на летищата в София, Варна и Бургас.
Министерство на културата изготвя каталог за 100-те национални обекта, който също ще бъде интегриран в идеята за налагане на бранд България.
Министрите се споразумяха и за създаване на общ, богато илюстриран календар за 2023 година, който да представя различни аспекти от богатствата на България – най-посещавани дестинации, природни и туристически забележителности, музеи и културно-исторически артефакти, национални паркове, гори, възможности за ловен туризъм, винени маршрути и кулинария. Идеята е календарът да е триезичен, за да покрие езиковото разнообразие на всички държави – български, английски и испански.