Икономически университет – Варна официално ще открие новата академична 2022/23 година на 15 септември с тържествена церемония в зала АУЛА. На 14 септември ще се проведе традиционният информационен ден за първокурсниците: https://www.ue-varna.bg/bg/news/informatsionni-dni-za-parvokursnitsi/1772.
Всички места по държавна поръчка във висшето училище са запълнени. Кандидатстващите бяха значително повече от определените места. Засилен интерес към предлаганата образователна услуга бе регистриран още по време на ранния прием, когато са заети 72% от квотата за държавна поръчка в образователно-квалификационна степен (ОКС) „бакалавър“. Най-желаните специалности на ранен прием бяха: „Дигитални медии и ПР“, „Счетоводство и финанси“, „Счетоводство и одит“, „Бизнес икономика“, „Информатика и компютърни науки“ и др.
При основния прием сред най-желаните специалности бяха: „Маркетинг“, „Финанси“, „Мениджмънт“, „Икономика и търговия“, „Стокознание и митническа дейност“ и др. В дистанционна форма на обучение най-търсени са специалностите „Индустриален бизнес и предприемачество“, „Финанси“, „Счетоводство и одит“, „Икономика и търговия“. Сериозен интерес има и към специалностите с преподаване на английски език „Бизнес и мениджмънт“ и „Международен бизнес“. За най-предпочитаните специалности се конкурираха по повече от 10 – 15 кандидат-студенти за едно място.
Икономически университет – Варна посреща академичната 2022/23 г. с нова хибридна облачна инфраструктура и иновативно сътрудничество с български висши училища – партньори. Постоянното подобряване, обновяването и модернизирането на наличната образователна инфраструктура с цел осигуряване на комфортна и споделена качествена среда за обучение на младите хора са сред приоритетите и текущите успехи на университета.
Създаването на условия за споделена хибридна облачна инфраструктура стана възможно в рамките на изпълнението на проект №BG05M2OP001-2.016-0002 „Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014 – 2020, съфинансирана от Европейския социален фонд на ЕС, в комбинация с инвестиционни разходи, реализирани със собствени средства на висшето училище. В резултат Икономически университет – Варна разполага с хардуерна конфигурация от сървъри и мрежови компоненти, покриващи съвременните изисквания за дисково пространство, размер на оперативната памет и изчислителната мощност в унисон с новото поколение технологии, годни за създаване на Big Data съдържание и изкуствен интелект. Тя включва сървъри за видео обработка и системи за провеждане на видео лекции и упражнения. Създадени са условия за провеждане на електронно базиран учебен процес въз основа на споделянето на ресурси между ИУ – Варна и висшите училища – партньори в проекта: Технически университет – Варна, Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Освен споделената хибридна облачна инфраструктура, създадена в различни форми във всяко от висшите училища – партньори за целите на учебния процес, четирите университета подписаха общо шест споразумения за съвместно обучение на студенти по четирите специалности, създадени в рамките на проекта, чиито пилотни приеми на студенти са за учебна година 2022/2023 г. Те са без такси за пилотните випуски за специалностите в ОКС „магистър“ и без такса за първата година за пилотния випуск на специалността в ОКС „бакалавър“. В Икономически университет – Варна по проекта е формирана бакалавърската специалност „Data Science“.