Световният ден за борба със СПИН ежегодно се отбелязва на 1 декември и е посветен на повишаване осведомеността за СПИН-пандемията, причинена от разпространяването на вируса ХИВ, а също и оплакването на загиналите от болестта. Правителствени и неправителствени организации по света обикновено отбелязват този ден с лекции за болестта, както и контрола и превенцията ѝ.
Световният ден за борба със СПИН е един от осемте глобални здравни кампании, отбелязани от Световната здравна организация (СЗО), заедно със Световния ден на здравето, Световния ден на кръводаряването, Световната имунизационна седмица, Световния ден за борба с туберкулозата, Световния ден без тютюнев дим, Световния ден за борба с маларията и Световния ден за борба с хепатита.
Тази година денят е под надслов „Глобална солидарност, гъвкави услуги“. В голяма част от областните градове в страната се провеждат безплатни и анонимни тестове за ХИВ/СПИН.
От началото на 2020 година у нас са открити нови 183 ХИВ-позитивни лица. Запазва се тенденцията от последните години броят на новоинфектираните мъже многократно по-голям от този на жените.
Промени в Закона за здравето, с които да се гарантира устойчиво държавно финансиране на дейностите по превенция и грижи за ХИВ, туберкулоза и вирусни хепатити у нас, предлагат 24 граждански организации, работещи с уязвими общности.
Със заповед на министъра на здравеопазването вече е сформирана работна група, която да разработи новата Национална програма за превенция и контрол на ХИ и СПИН за периода 2021-2025 година.
Към 2013 г., СПИН убива повече от 36 милиона души по света (1981-2012), а около 35,3 милиона души живеят с ХИВ, правейки го един от най-важните глобални проблеми на общественото здравеопазване в историята.