Черно море изпусна Литекс на „Тича“

Отборът на Черно море пропусна да победи Литекс в първи мач от 18-ия кръг на „А“ група. Двата тима завършиха 1:1 на „Тича“, но домакините могат повече да съжаляват за пропуснатата победа.

„Моряците“ поведоха с красив гол на Симеон Райков в 25-ата минута, след което Бьорн Йонсен изравни в 41-ата минута със своето шесто попадение. Домакините изиграха един от най-добрите си мачове тази есен, но въпреки това не успяха да нанесат първа загуба на гостите в „А“ група далеч от Ловеч през този сезон. „Оранжевите“ нямат поражение далеч от своя дом от 31 май 2015 година, когато отстъпиха с 1:3 на ЦСКА. Варненци пък записаха първото равенството пред своя публика през тази кампания. Литекс пропусна да излезе на върха, като сега с актив от 32 точки е на второ място. Лидер е Левски с 34 точки. Носителят на Купата на България остана на пето място с 25 точки.

Треньорът Лауренциу Регекампф изненадващо направи цели пет промени. Румънецът остави извън състава своята звезда Данило Асприля, който дори не попадна в групата, подобно на Рафаел Перес и Петрус Бумал. Освен тях извън титулярите бяха още Кристиян Малинов и Арсенио Нунеш. На тяхно място играха Кирил Десподов, Иван Горанов, Пламен Гълъбов, Красимир Станоев и Никола Колев в схема 3-5-2.

Колегата му Никола Спасов заложи на Стенио дос Сантос и Пауло Ежунеио, които смениха Тодор Паланков и наказания Стефан Станчев.

Първото положение бе за домакините. Райков стреля в 18-ата минута, но Винисиус Баривейра изби. Седем минути по-късно обаче крилото празнуваше. Райков стреля силно от близо 25 метра и изненада Баривейра, на когото се наложи да вади топката от мрежата си. Голът бе втори за бившия играч на Левски през този сезон.

Последваха най-силните минути на „оранжевите“, които имаха претенции за дузпа, пропуснаха няколко положения, а на Траян Траянов бе спестен директен червен картон за груб фаул. Все пак в 41-ата минута Страхил Попов центрира отлично, а Йонсен с глава изпревари Георги Китанов, който излезе неразчетено и топката влезе в мрежата за 1:1. Интересното е, че в този миг Черно море игра с десет футболисти, тъй като Пауло Жиньо се бе контузил и бе извън терена преди да го сменят.

През втората част домакините бяха по-активни и с всяка изминала минута търсеха все повече трите точки. „Моряците“ имаха възможност чрез Матиас Курьор, след което Баривейра спаси удар от фаул на Райков в 61-ата минута. Натискът на Черно море стана още по-силен накрая и последва пропуск на Еуженио с глава. Марк Клок пък искаше дузпа в 89-ата минута за хващане на Попов, а в 91-ата Курьор с пета от един метър пред голлинията отправи удар, но коженото кълбо мина на сантиметри от дясната греда и излезе в аут.

Така Литекс увеличи положителната си серия далеч от Ловеч. Тимът има вече седем равенства и две победи при гостуванията през този сезон, а на „Тича“ игра без доста титуляри, които бяха запазени преди трите важни мача – с Лудогорец и двата с Левски за Купата и първенството. Черно море гостува на Пирин, след което на Берое за Купата и завършва годината с Лудогорец във Варна./sportal.bg